ÇAL TURİZMİNE YENİ ROTALAR

Çal’ın turizm potansiyelini geliştirmek amacıyla ilçeye yürüyüş ve bisiklet parkurları yapılacak, yeni turizm rotaları belirlenecek.

Denizli’nin şaraplık üzüm üretimi ile ünlü ilçesi Çal son yıllarda turizm alanında yaptığı atılımlarla dikkat çekiyor. İlçede son olarak kaymakamlık, belediye ve Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliği ile yeni turizm rotaları, yürüyüş ve bisiklet parkurları çalışması yapılmasına karar verildi. Projeye Güney Ege Kalkınma Ajansı da destek veriyor.

TOPLANTI YAPILDI

Projenin ön görüşmeleri Çal Kaymakamı Mert Çanga, Belediye Başkanı Fethi Akcan, Denizli Kültür ve Turizm İl Müdürü Turhan Veli Akyol, Denizli İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Hayrullah Akgün, Çal Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Mehmet Denizli ve DETA Danışmanlık’tan Uzman Ahmet Benek arasında gerçekleşti. Çalışmaya ilişkin yol haritası konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

YÜRÜYÜŞ VE BİSİKLET PARKURLARI YAPILACAK

TURİZM DEĞERİ BELİRLENECEK

Yapılan toplantıda Çal ilçesi’nin turizm rotaları ve sürdürülebilir parkurlarının oluşturulacağı, öne çıkarılacak turizm değerlerinin belirleneceği ve özgün, nitelikli, sürdürülebilir bir turizm destinasyonu oluşturulacağı vurgulandı.

Belediye Başkanı Fethi Akcan, “Kültür ve doğa turizmi için çekim yerlerinden biri haline gelen Çal’da 2023 yılında 10 binin üzerinde kişi Bağ Yolu Projesi kapsamında ilçemize geldi. Amacımız, yeni turizm rotaları, yürüyüş yolları ve bisiklet parkurları ile turizm destinasyonu oluşturmak. Çal’ın geleceği turizmde” yorumunda bulundu.