KAZANLAR KURULDU CİRİTÇİLER YARIŞTI

Çal’da tarihi yüzlerce yıl geriye dayanan Hıdırelles ve Mırtlak geleneği bu yıl da coşkuyla sürdü. Kazanlar dolusu yemekler ve keşkek hazırlandı, ciritçiler atlarını dört nala sürdü. 

 

Etkinlik Denizli’nin Çal ilçesine bağlı Akkent Mahallesi’nde gerçekleşti. Her yıl düzenli olarak yapılan ve geçmişi yüzlerce yıl öncesine dayanan Hıdirellez ve Mırtlak Etkinliği sabah erken saatlerinde Ahmet Hoca Türbesi yanındaki alanda gerçekleşti.  

Günün ilk ışıkları ile birlikte 22 kazan kuzu etinden yemek ve 31 kazan keşkek hazırlandı. Hazırlanan yemekler davetlilere ikram edildi. Ayrıca etkinlik kapsamında at yarışları gerçekleşti, cirit oyunları nefes kesti. 

KAZANLAR KURULDU CİRİTÇİLER YARIŞTI

TARİHİ ETKİNLİK

Etkinliğin Orta Asya'dan Balkan ülkeleri ile Türkiye, Türkmenistan, Azerbaycan, İran, Irak, Mısır ve Suriye'ye yayılan Oğuz boylarının geleneği olduğu kaydedildi. Türbesi Akkent’te bulunan Ahmet Hoca’nın kaynaklarda Donsuz Ahmet Hoca olarak anıldığı kaydedildi. ‘Don’ kelimesinin ise gelenekte ‘don değiştirme’ yani ‘şekil değiştirme’ olarak anıldığı, hayvan suretinde görünme anlamında ifade edildiği belirtildi. 8 asırdır yaşatıldığı bilinen Mırtlak Etkinliği’ne bu yıl Çal Belediye Başkanı Ahmet Hakan ve Bekilli Belediye Başkanı Önder Demir ile çok sayıda davetli katıldı. 

KAZANLAR KURULDU CİRİTÇİLER YARIŞTI

HAKAN; “AKKENTLİ HEMŞEHRİLERİMİ KUTLUYORUM”

Akkentliler’in tarihlerine sahip çıktığını ve önemli bir geleneği yaşattıklarını söyleyen Çal Belediye Başkanı Hakan, “Oğuz Boyları’ndan günümüze kadar gelen bu kültüre sahip çıkan ve yaşatan Akkentli hemşehrilerimi kutluyorum. Asırlardır Donsuz  Ahmet Hoca Türbesi’nin yanında toplanan insanlarımız Mırtlak geleneğini sürdürmüş, Hıdrellez’i hep birlikte karşılamış, türbeye gelen vatandaşlara yüzyıllarca keşkek ikramı yapılmış. Mırtlak etkinliği ilelebet yaşatılması gereken manevi bir etkinliktir. Bizim de başlıca görevlerimizden biri tarihimize sahip çıkıp ileriye götürmektir” ifadelerini kullandı.