ULUSAL CEVİZ SEMPOZYUMUNDA ‘ÇAMELİ KEPİRİ’ KONUŞULDU

Denizli’de Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan, ilçeye özgü ‘Çameli Kepir’ cevizini, Pamukkale Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen 4. Ulusal Ceviz Sempozyumunda tanıttı.

Pamukkale Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından düzenlenen 4. Ulusal Ceviz Sempozyumu konunun uzmanları ve sektör temsilcilerinin geniş katılımıyla gerçekleştirildi. Çameli İlçe Kaymakamı Hüseyin Şamil Sözen, Belediye Başkanı Cengiz Arslan, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Adem Yavuz ve Çameli Ziraat Odası Başkanı Hamit Tuncer de Çameli ilçesinin ünlü lezzeti “Çameli Kepir” cevizini daha iyi tanıtmak ve ceviz üretiminde önemli bir yeri olan ilçeyi temsil etmek için sempozyuma katıldı.

Çameli’nin tarımsal potansiyeli hakkında bilgiler veren Belediye Başkanı Cengiz Arslan, “Tarımsal anlamda baktığımızda ilçemizde en önemli üretim kalemlerinden biri de ceviz üretimidir. Bu yıl yaklaşık 200 milyon lira değerinde yaklaşık 2 bin tonun üzerinde ceviz üretimimiz oldu. Denizli Büyükşehir Belediyesi ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğinde ilçemizde hayata geçirilen ‘Ceviz Üretim Alanları Geliştirme’ projesi çerçevesinde fidan dağıtımları yaptık. İlçemizde ceviz üretimini artırmak için çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

ULUSAL CEVİZ SEMPOZYUMUNDA ‘ÇAMELİ KEPİRİ’ KONUŞULDU

Arslan ve Çameli heyeti, daha sonra ceviz üreticileriyle birlikte sempozyumun ikinci bölümünde düzenlenen bilinçli ve verimli ceviz üretimi için verilen eğitime katıldı. Yörenin lezzetiyle damaklarda hoş bir tat bırakan Çameli Kepir cevizini de konu alan ve özellikle Çameli Kepir cevizinin ayrı bir ilgi ve alakaya gördüğü eğitimde, katılımcılara ceviz fidanı dikimi, ceviz ağacının bakımı ve ceviz ağacı türleri ile ilgili bilgi verildi.