YENİ MÜFREDAT ONAYLANDI

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında hazırlanan ve Talim Terbiye Kurulu Başkanlığından geçen yeni müfredatı onayladı. Bakanlığın internet adresi üzerinden erişime açılan yeni müfredatın uygulanmasına önümüzdeki dönem başlanacak.

Millî Eğitim Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" kapsamında Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce 9 dersin öğretim programı ile ortak metni, Temel Eğitim Genel Müdürlüğünce 10 dersin öğretim programı, Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce 7 dersin öğretim programının 26 Nisan'da kamuoyunun görüş ve önerisine sunulduğu, 10 Mayıs'a kadar askıda kalan taslağa 67 bin 284 görüş ve önerinin iletildiği belirtildi.

Bakanlığın nternet sitesinde yer alan bilgiye göre, yeni müfredat taslağına öğretmenlerden 38 bin 865 görüş ve öneri gelirken müfredat taslağına katkı sunmak isteyen sivil toplum kuruluşları, eğitim platformları ile eğitimin diğer paydaşları ise 28 bin 419 görüş bildirdi. İletilen görüş ve önerilerin öğretim programlarına yansıtılması için ilgili komisyonlar gerekli tasnif ve değerlendirmeleri yaptıktan sonra yeni müfredat, Talim ve Terbiye Kurulunun onayına sunuldu.

EN ÇOK ÖĞRETMENLERDEN GELDİ

Yeni müfredat için görüş ve önerilerin yüzde 58'i öğretmenlerden, yüzde 42'si ise diğer paydaşlardan gelirken, gelen görüşlerin üçte biri ortak metne, altıda biri ise okul öncesi eğitim programına yönelik oldu. Yeni müfredat taslağına ilişkin iletilen tüm görüş-öneriler, tek tek tasnif edilerek Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından değerlendirildi. Görüş ve öneriler şeffaflık, bilimsellik ve katılımcılık ilkelerinin gereği olarak değerlendirildikten sonra yeni müfredata ilişkin 26 dersin "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" öğretim programları, 16-22 Mayıs'ta kurul gündemine alındı. Tekrar görüşülen yeni müfredat, Talim ve Terbiye Kurulu onayından geçti.

ERİŞİME AÇILDI

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin de Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının onay sürecinden geçen yeni müfredatı onayladı. "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" kapsamında hazırlanan yeni müfredat, tüm aşamalardan sonra "https://mufredat.meb.gov.tr" adresi üzerinden erişime açıldı. Yeni müfredat 2024-2025 eğitim öğretim yılının başlayacağı 9 Eylül 2024'ten itibaren okul öncesi, ilkokul 1. sınıf, ortaokul 5. sınıf ve lise 9. sınıftan başlamak üzere kademeli şekilde uygulanacak.