LGS MERKEZİ SINAVI SONA ERDİ

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), ortaokul 8. sınıfta eğitim gören 1 milyon 38 bin 192 öğrenciye yönelik yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavın iki oturumu da tamamlandı. Sınav, Denizli'de 19 ilçede 47 okulda, 771 salonda gerçekleştirildi.

İlk Oturum Saat 09.30'da Başladı

Sınav, 09.30'da başladı. Birinci oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinden toplam 50 soru soruldu. Bu soruların yanıtlanması için öğrencilere 75 dakika süre verildi.

İkinci Oturumda Matematik ve Fen Bilimleri Soruldu

İkinci oturum ise 11.30'da başladı. Bu oturumda öğrenciler 80 dakikada matematik ve fen bilimlerinden 40 soruyu yanıtladı. Sınavın 12.50'de sona ermesinin ardından merkezi sınavın iki oturumu da tamamlanmış oldu. İki sınav oturumu arasındaki 45 dakikalık zaman diliminde öğrenciler, okul bahçelerine çıkarak ihtiyaçlarını giderdi.

Sınav Sonuçları 28 Haziran'da Açıklanacak

Öğrencilerin talep etmesi durumunda, soru kitapçıkları yarın verilebilecek. Bugün öğleden sonra cevap anahtarının Bakanlığın internet sitesinde yayımlanması bekleniyor. Sözel ve sayısal bölümlerdeki her bir alt test için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenecek. Her bir öğrencinin ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak hesaplanacak.

Sınav sonuçları 28 Haziran'da açıklanacak. Öğrencilere sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecek. Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu yayımlanacak ve liselere yerleştirme süreci başlatılacak. Sınava girmeyen öğrencilerin liseleri ise yerel yerleştirme ile belirlenecek.