MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİ ERASMUS İLE AVRUPA’YA AÇILDI

Denizli’de Orhan Abalıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Erasmus+ projeleri ile İspanya’da eğitim gördü, staj yaptı. İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Emre Çalışkan okulun çalışmalarını yakından görmek ve öğrencilerin yurt dışındaki staj deneyimlerini gözlemlemek için okulu ziyaret etti.

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı, Erasmus+  kapsamında Orhan Abalıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin Elektrikli Araçların Bakım ve Onarımlarının Benzinli ve Dizel Araçlarla Karşılaştırılması isimli projesini destekleyerek bir Avrupa ülkesinde staj yapma imkanı sundu. Aynı projede öğretmenler de İş Başı Gözlem hareketliliğine dâhil olarak mesleki bilgi ve becerilerini geliştirdi. 

4 ÖĞRETMEN, 6 ÖĞRENCİ FAYDALANDI

Orhan Abalıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Emre Çalışkan, okulun Erasmus+ projeleri çok önemli çalışmalara imza attığını söyledi. Çalışkan,  “Okulumuz, öğrencilerinin ve öğretmenlerinin mesleki açıdan gelişimi adına teknolojik açıdan gelişmiş Avrupa ülkelerinde bulunan işletmelerle iş birliğine giderek, Erasmus+ projeleriyle bu iş birliğini öğrenci ve öğretmenlerinin mesleki becerilerini artıracak şekilde hayata geçirdi. Proje kapsamında Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanından 3 öğretmen işbaşı gözlem hareketliliği ve aynı alandan 6 öğrenci ve bir refakatçi öğretmen staj hareketliliği için bu projede yer aldı” dedi.

Orhan Abalıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

BÜTÇESİ 25 BİN 566 EURO

Projenin ev sahibi ortağının İspanya’nın Barcelona şehrinde faaliyet gösteren McAuto13 isimli işletme olduğunu ifade eden Çalışkan, “18 aylık süresi olan projemizin toplam bütçesi 25 bin 566 Euro olarak gerçekleşti. Üç öğretmen İspanya’nın Barselona şehrinde işletmeye gelen benzinli ve dizel araçlarda gerçekleşen tamir ve bakımları gözlemleyerek yine aynı işletmede gerçekleşen elektrikli araçlardaki tamir ve bakımlar ile kıyaslama yapma şansını buldu. Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanı 12. Sınıfından altı öğrenci ise İspanya’nın Barselona şehrinde haftada beş gün gittikleri işyerinde çalışan ustaların gözetiminde gelen araçlar üzerinde bakım ve onarımlar gerçekleştirdi. Öğrencilerimiz; benzinli, dizel, hibrit, elektrikli otomobillerin proje konumuz dâhilinde bakım ve onarımlarını yaparlarken fosilli yakıtlar ile çalışan araçlarda yapılan işlemlerle elektrikli araçlarda yapılan işlemleri karşılaştırma fırsatını da buldular” ifadelerini kullandı.