ÜNİVERSİTELERDE İKİNCİ ÖĞRETİM KAPATILIYOR

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, 259. Üniversitelerarası Kurul Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, yeni dönemde devlet üniversitelerindeki ikinci öğretim programlarının kapatıldığını, vakıf üniversitelerinin de gelecek yıla yönelik planlamalarını buna göre yapmalarını beklediklerini söyledi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, 259. Üniversitelerarası Kurul Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu. Yükseköğretim Kurulunda gerçekleştirilen toplantının açılışında konuşan Özvar, devletin yükseköğretime yaptığı büyük yatırımlar ve Yükseköğretim Kurulunun çalışmaları neticesinde üniversitelerde bu yıl 1 milyonu aşan bir kontenjan oluşturulduğunu ifade etti. Ülkenin tüm kesimleri için nitelikli yükseköğretime adil erişim sağlamak için çalıştıklarını vurgulayan Özvar, "Kapasitemiz hızla artarken, ülkemizde yükseköğretime erişim talebi de güçlü bir şekilde devam etmektedir. Bu yoğun ve güçlü talebe doğru politikalarla yanıt vermek, önceliklerimizden birisidir." diye konuştu.

898 PROGRAM TYÇ LOGOSUNA SAHİP

Bu yıl ilk kez Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi (TYÇ) Logosu’nun Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alacağını dile getiren Özvar, şu an 109 üniversitenin 898 programının TYÇ Logosunu kullanma hakkına sahip olduğunu söyledi. Bu logoya sahip programların  mezunlarına uluslararası bazı avantajlar getirdiğini, diplomalarının yurt dışında daha hızlı tanınmasını ve istihdam imkanlarının artmasını mümkün kıldığını vurgulayan Özvar, "Ayrıca, TYÇ logosu yükseköğretim staj yeterliliklerinin ve yurt dışındaki öğrenim kazanımlarının karşılıklı olarak tanınmasında ve yatay ve dikey öğrenci hareketliliğinde kolaylık sağlamaktadır." dedi. Özvar, hedeflerinin TYÇ logosuna sahip yükseköğretim kurumlarının sayısını artırmak olduğunu kaydetti.

ÜNİVERSİTELERDE İKİNCİ ÖĞRETİM KAPATILIYOR

BU BÖLÜMLERE 35 YAŞ ÜZERİNDEKİLER KAYIT OLABİLECEK

Yükseköğretim Kurulu olarak, gelecek dönem için belirledikleri vizyonun önemli başlıklarından birini de istihdama duyarlılığın oluşturduğunu dile getiren Özvar, "İstihdamla bağı azalan programların kontenjanlarını kademeli olarak azaltıyoruz" dedi. Yükseköğretim Yürütme Kurulunca alınan karar doğrultusunda, gelecek akademik yıldan itibaren Çocuk Gelişimi, Felsefe, Sosyoloji, Tarih ve Türk Dili Edebiyatı açık öğretim programlarına “ikinci üniversite” kapsamında sadece 35 yaş üstündeki öğrencilerin kayıt yaptırabileceğini bildiren Özvar, “Başta öğretmenlik mesleği olmak üzere ülkemizin istihdam dengesini yakından gözeterek bu kararları alıyoruz. Nitekim, farklı ön lisans ve lisans programlarında öğrenim gören öğrencimizin öğretmenliğe geçiş fırsatı yakalamak adına 35 yaş sınırı getirdiğimiz programlara ‘ikinci üniversite’ kapsamında yoğun bir şekilde yöneldikleri görülmektedir. Aldığımız karar bu durumu kontrol altına almayı ve sürdürülebilirliği sağlamayı amaçlamaktadır.” ifadelerini kullandı.

İSTİHDAMA YÖNELİK KONTENJAN DÜZENLEMESİ

Ülkenin kaynaklarının etkin kullanımı konusunda çok hassas davrandıklarına işaret eden Özvar, "Bir taraftan istihdam odaklı yeni programlarla üniversitelerimize ilave kontenjanlar verilirken diğer taraftan da mimarlık, eczacılık, psikoloji, beslenme-diyetetik ve temel bilimlere özgü bazı programlardaki eğitim-öğretim kalitesini yükseltmek amacıyla piyasa beklentilerinin üzerinde mezuniyete yol açan kontenjanlarda ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda yeni düzenlemeler yapılmış ve öğretim elemanları sayısı, derslik ve benzeri kapasite dikkate alınarak düşürülme yoluna gidilmiştir." diye konuştu.

İKİNCİ ÖĞRETİM PROGRAMLARI KAPATILIYOR

Özvar, "Bu dönem üniversitelerimizdeki program kalitesini artırmaya yönelik belki de en önemli çalışmamız devlet üniversitelerimizdeki ikinci öğretim programlarının kapatılması olmuştur. Vakıf üniversitelerinde, devlette olduğu gibi, ikinci öğretim programları yerine istihdama duyarlı ve geleceğin mesleklerine uygun programlara dönüştürülmesi temin edilecektir. Vakıf üniversitelerimizin de gelecek yıla yönelik planlamalarını buna göre yapmalarını bekliyoruz." dedi.

Devlet üniversitelerine gösterdikleri kolaylıkları vakıf üniversitelerine de göstermeye devam edeceklerini vurgulayan Özvar, "Adalet programında yaptığımız benzer uygulamaları burada da yapacağız. Bu bakımdan herhangi bir kayıp olmayacağını özellikle belirtmek isterim." şeklinde konuştu.

YABANCI DİL ÖĞRETİMİNE ULUSLARARASI STANDART

Özvar, 2024-2028 dönemini kapsayan 12. Kalkınma Planıyla eşgüdümlü olarak önümüzdeki döneme ilişkin Yükseköğretimde Uluslararasılaşma Strateji Belgesinin hazırlık çalışmalarına başladıklarını açıkladığı konuşmasında, üniversitelerdeki Türkçe Öğretim Merkezlerine akreditasyon şartı getireceklerini, yabancı dil öğretiminde bütün programlara uluslararası standartların getirileceğini, uluslararası öğrenci hareketliliğine yönelik güçlü bir mevzuat çalışması yaptıklarını, "2030'a Doğru Türk Yükseköğretim Vizyonu"na dair üniversitelerle bölgesel toplantılar düzenleyeceklerini söyledi.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar'ın açılış konuşmasın yaptığı 259. Üniversitelerarası Kurul Toplantısında, Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar ve Üniversitelerarası Kurul Başkanı Prof. Dr. Veysel Eren katılımcı rektörlerin görüş ve değerlendirmelerini aldı.