GERÇEK GÜNDEMİMİZ EKONOMİYE DÖNELİM

Seçim sürecinin geride kaldığını belirten GESİFED Başkanı Hakan Urhan; “Gün birlik ve beraberlik günüdür. Artık seçimler geride kaldı. Gerçek gündemimiz ekonomiye dönelim” çağrısı yaptı.

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri, Türkiye’de büyük bir değişim ile sona erdi. Denizli’de patronlar topluma birlik ve beraberlik çağrısı yaptı, ülkenin zor bir dönemece girdiğini hatırlatarak artık ekonomiye odaklanılması gerektiğini kaydetti.

GESİFED Başkanı Hakan Urhan yaptığı yazılı açıklamada seçimlerin demokratik bir olgunluk içinde geçtiğini hatırlatarak; “Artık gerçek gündemimiz olan ekonomiye dönmeliyiz. GESİFED olarak her zaman olduğu gibi bu süreçte de elimizi taşın altına koymaya; kamu, yerel yönetimler, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları arasında köprü vazifesi görmeye hazırız. Gün birlik ve beraberlik günüdür. Ortak paydamız ise cumhuriyet ve demokrasidir” ifadelerini kullandı.

GERÇEK GÜNDEME DÖNELİM

Urhan açıklamasında ayrıca şu görüşlere yer verdi: Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında yapılan genel seçimler ile iki turda tamamlanan Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve şimdi geride bıraktığımız yerel seçimler dolayısıyla neredeyse 2022 yılından bu yanabir seçim atmosferinin ve ekonomisinin içinde yaşıyoruz. Bu nedenle Cumhuriyetimizin 100.yılında, ülkemizin hak ettiği muasır medeniyetler seviyesinin gerisinde kaldık. Şimdi seçimler tamamlandı. Normal koşullar altında da dört yıl seçim olmayacak.O halde artık gerçek gündemimize dönmenin tam zamanıdır.

Sorunlarımızın büyük bir bölümü her ne kadar ekonomi kaynaklı gibi görünüyor olsa da ekonomideki yapısal dönüşüm ancak bağımsız yargı ve güçlü bir eğitim reformuyla mümkündür. Dolayısıyla ekonomik kalkınma için eğitime ve demokrasiye sarılmalıyız. Bunun için de hukuk devleti güçlendirilmeli, yargı bağımsızlığı güvence altına alınmalı, uluslararası normlara ve sözleşmelere uygun hareket edilmeli, eğitim sistemimiz, çağımızın gerektirdiği becerilere ve yetkinliklere uygun hale getirilmelidir” ifadelerine yer verdi.