İŞTE 1 MİLYON LİRANIN AYLIK KAZANCI

Bankalarda mevduat faizleri yüzde 60 seviyelerine çıktıktan sonra düşüşe geçti. Bankalar mevduat faizlerini yüzde 4-5 aralığında düşürdü. Peki faiz oranlarındaki düşüşün sebebi ne? Mevduat faizlerinde yeniden yükseliş olur mu? 1 milyon TL’nin getirisi ne kadar oldu? İşte detaylar…

Merkez Bankası’nın parasal sıkılaşma adımlarının sonucunda artan faiz oranları son zamanlarda bir miktar geriledi. Özel bankalarda mevduata ödenen faizler yüzde 60 seviyelerine dayandıktan sonra düşüşe geçti. Şu anda bankalarda faiz oranları yüzde 50-55 aralığında değişiyor. Peki bu düşüşün sebebi ne? 1 milyon TL’si olan aylık ne kadar kazanıyor?

Ekonomistlerin Görüşleri

Ekonomistler, Merkez Bankası tarafından açıklanan istatistiklere göre mevduat faizlerinin bir miktar gerilediğini belirtiyor. "Bunun başlıca temel noktası Merkez Bankası’nın aldığı önlemler, depo alım ihaleleridir. Son dönemde döviz kredilerinde büyüme oranı yüzde 2’lere kadar sınırlandırıldı. Eğer bankalar bu sınırı aşarsa yıl boyunca zorunlu karşılık ayırmak durumunda."

Mevduat Faizlerindeki Düşüşün Asıl Nedeni

Mevduat faizlerindeki düşüşün asıl sebebi doların artık daha fazla kazandırmaması. 31 Mart seçimlerinden sonra 2 aylık süreçte dolarda kıpırdanma olmadı. Enflasyonun altında bir getiri sundu. Bu nedenle TL’ye yönelme var. TL varlıklar daha fazla olduğu için bankaların TL bulma güdüsü azalıyor. Bankalar, kendi karlarını maksimize edebilmek için TL mevduat faizlerini bir miktar geri çekti.

1 Milyon TL Parası Olan Ne Kazanıyor?

Şu anda bankalar 1 milyon TL için 32 gün vadede 40 bin TL ile 45 bin TL arası ödeme yapıyor. Bu, stopajdan sonra net tutardır.

Faizler Artar mı?

Politika faizi yüzde 50 seviyelerinde sabit tutuldu. Mayıs ayı enflasyonu önümüzdeki ay açıklanacak. Enflasyonda istenilen düzeyde bir aylık azalış olmazsa tekrardan politika faizi artabilir. Piyasada faiz oranlarının yeterli seviyede olduğu düşünülüyor. Merkez Bankası önemli bir değişiklik olmazsa faiz artışına gitmeyecektir.

Orta ve Uzun Vadede Parayı Mevduata Bağlayanlar İçin Fırsat

Mevduat faizlerinde kısa zamanlı olarak bir düşüş meydana geldi. Bu, orta vade ve uzun vadede parasını mevduata bağlayanlar için fırsattır. Döviz bu yıl kaybettirecektir. Vatandaşlar Dolardan TL’ye dönmezse zarar edecektir. Şu anda TL’nin reel getirisi yüksek. 32 gün vade yerine şu anda paranızı 3-6-9-12 aylık bir sürede mevduata bağlarsanız getiriniz daha da yükselir.

Ciddi Yabancı Girişi Söz Konusu

Merkez Bankası’nın aldığı önlemler işe yarıyor. Ciddi yabancı girişi söz konusu. Ekonomideki kırılganlıklar ortadan kalkmaya başladı. Vatandaşların eğer Dolar cinsi ödemesi yoksa ve tasarruf amacıyla Dolar tutuyorsa TL’ye geçmelerini tavsiye ederim. Yabancı yatırımcılar TL’nin yüksek getirisinden faydalanmak için ülkemize girmeye başladı