KERBEROS, DENİZLİ'Yİ DE KAVURUYOR

Kuzey Afrika'yı kavuran sıcak hava dalgası şimdi de Avrupa ve Türkiye'yi de etkisi altına aldı. Adını Dante’nin Inferno eserinde üç başlı köpek olarak bilinen Kerberos’tan alan sıcak hava dalgası, Denizli'de de etkisini gösteriyor. Sıcak hava dalgası nedeniyle termometreler yer yer 41 dereceyi görebiliyor. 

GÜRKAN GÖK

Avrupa Uzay Ajanı ESA, sıcakların henüz başladığını ve İtalya, İspanya, Fransa, Almanya, Polonya, Sicilya ve Sardinya adalarında 48°C hava sıcaklıklarının görüleceğini belirtti. İtalya, Yunanistan gibi ülkeler sıcak havaya karşı bir dizi önlem aldı.

Kuzey Afrika’yı kavuran sıcak hava dalgası şimdi de Avrupa'yı alarma geçirdi. Uzmanlar sıcaklıkların bugüne kadar Avrupa'da kaydedilen en yüksek sıcaklıklar olduğuna dikkat çekiyor.

Aralarında İtalya, İspanya, Fransa, Yunanistan, Hırvatistan ve Türkiye’nin olduğu ülkelerde hava sıcaklığının 45 dereceyi geçebileceği belirtilirken, boğucu sıcak hava dalgası yetkilileri bir dizi önlem almaya yöneltti.

İtalya’da Floransa ve Roma’nın da aralarında olduğu 10 şehir için kırmızı alarm verilmiş durumda. Buralarda sıcaklığın 48.8 dereceye ulaşabileceği tahmini yapılıyor. Salı günü ülkenin kuzeyinde, 40’lı yaşlarında bir erkek hayatını kaybetti.

KERBEROS ADI VERİLDİ

Avrupa Birliği Uzay Ajansı (ESA), Dante’nin Inferno eserinde üç başlı köpek olarak bilinen Kerberos’tan ismini alan sıcak hava dalgasının Avrupa’nın güneyinde etkili olacağını açıkladı.

ESA, sıcakların henüz başladığını ve İtalya, İspanya, Fransa, Almanya, Polonya, Sicilya ve Sardinya adalarında 48°C hava sıcaklıklarının görüleceğini belirtti.

ESA, Avrupa’nın özellikle güneyinde etkili olacak aşırı sıcakların, Temmuz ayında da devam edeceğini vurgulayarak “Güneyden gelen KERBEROS (adını Dante'nin Inferno'daki canavardan almıştır) adlı bir antisiklon - yüksek basınç alanı - İtalya'nın büyük bölümünde sıcaklıkların 40°C'nin üzerine çıkmasına neden olacak” açıklamasını yaptı.

KERBEROS, DENİZLİ'Yİ DE KAVURUYOR

ARAZİ YÜZEYİ HAVADAN DAHA SICAK

ESA, Avrupa tarihindeki en yüksek sıcaklığın 11 Ağustos 2021'de Sicilya'nın Floridia kasabasında 48.8°C olarak ölçüldüğünü belirterek gelecek günlerde bu rekorun kırılabileceğini öngördü. ESA uydu ile Dünya'dan yayılan gerçek enerji miktarını ölçerek arazi yüzeyi sıcaklığını elde ettiklerini ifade ederek arazi yüzeyi sıcaklığının hava sıcaklığından daha fazla olduğunu belirtti.

Bilim insanlarının arazi yüzeyi sıcaklıklarını baz aldıklarını belirten ESA, bu hafta sonunda İspanya’da hava sıcaklıklarının bile 44 dereceye ulaşmasının beklendiğini ve ‘arazi yüzeyi sıcaklıklarının’ İtalya'nın Roma kentinde 46°C'ye ulaşırken, İspanya'nın Madrid ve Sevilla kentlerinde sırasıyla 46 ve 47°C'ye ulaştığını kaydetti.

DAHA FAZLA REKOR KIRILMASI BEKLENİYOR

ESA halihazırda bir iki hava sıcaklığı rekorunun şimdiden kırıldığını vurgulayarak “Küresel sıcaklığın daha da artması ve daha fazla hava rekorunun kırılması bekleniyor” açıklamasını yaptı. ESA, son yapılan bir bilimsel çalışmaya göre Avrupa’da geçen yaz 60 binden fazla kişinin sıcak hava sebebiyle yaşamını yitirdiğini belirtip “Bu yaz muhtemelen daha kötü olacak. Kızıl Haç, yerel halkı ve turistleri son derece dikkatli olmaya ve yüksek sıcaklıklara karşı en savunmasız olanlara dikkat etmeye çağırdı” dedi. 

KERBEROS, DENİZLİ'Yİ DE KAVURUYOR

KERBEROS'TAN TÜRKİYE DE NASİBİNİ ALACAK!

'Kerberos' sıcak hava dalgası Avrupa'nın yanında Türkiye'yi de oldukça olumsuz etkiliyor. Özellikle hafta başından bu yana sürekli artış eğiliminde olan sıcaklıkların hafta sonuna doğru tavan yapması bekleniyor. İstanbul'da bugün ve yarın 35-36'lı derecelerin görülmesi beklenirken, Çanakkale, Balıkesir ve İzmir'de ise sıcaklıkların 38-39 derecelerde olacağı tahmin ediliyor. İç Ege bölgesinde 40 derecelerin üzerine çıkması beklenen sıcaklıklar konusunda dikkatli olunması gerekiyor. Denizli'de de sıcak hava dalgası nedeniyle termometreler yer yer 40 dereceyi görebiliyor. Antalya'nın 43 derece olması beklenirken Adana ve Aydın'da ise sıcaklıkların 44 derecelere ulaşması öngörülüyor.

KERBEROS, DENİZLİ'Yİ DE KAVURUYOR

DENİZLİ’DE KERBEROS ETKİSİ

Kerberos, Denizli'de de etkisini gösteriyor. Sıcak hava dalgası nedeniyle termometreler gölgede 38 dereceyi gösterdi. Güneşte 41 derece olarak ölçülen Denizli’de sokak hayvanlarının bazıları  aşırı sıcaklık nedeniyle pasajlara sığınırken bazıları ise gölgede dinlendi. Güneşte dışarı çıkmak zorunda kalan bazı vatandaşlar ise şemsiye ile sıcaktan korunmaya çalıştı. 

KERBEROS, DENİZLİ'Yİ DE KAVURUYOR

KARAHAYIT’TA YOĞUNLUK

Akşam saatlerinde serinlemek isteyenlerin uğrak noktalarından biri Denizli’nin turizm bölgeleriden olan Karahayıt bölgesi oldu. Gurbetçilerin de kente dönmesiyle birlikte Karahayıt’ta yoğunluk oluştu. Şifa kaynağı kırmızı suda vakit geçiren vatandaşlar, ardından kafelerde vakit geçirdi.

KERBEROS, DENİZLİ'Yİ DE KAVURUYOR

SICAKLIKLAR DEVAM EDECEK

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre, kentte hava sıcaklıklarının önümüzdeki günlerde de devam edecek. Yarın en düşük sıcaklık 27, en yüksek sıcaklığın ise 40 derece olması bekleniyor. 16 Temmuz Pazar günü ise en düşük sıcaklık 24, en yüksek sıcaklık ise 40 derece olması tahmin ediliyor. 17 Temmuz Pazartesi ve 18 Temmuz Salı günü  en düşük sıcaklık 24, en yüksek sıcaklık ise 39 derece olacak. 1i ise en düşük sıcaklık 24, en yüksek sıcaklık ise 39 derece olacak. 19 Temmuz Çarşamba günü ise hava sıcaklıkları en düşük 24 en yüksek ise 40 derece tahmin ediliyor. 

KERBEROS, DENİZLİ'Yİ DE KAVURUYOR

BAKAN KOCA'DAN DA SICAKLIK UYARISI GELDİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da, sosyal medya hesabından dün yaptığı paylaşımda, "Sıcak çarpması ciddi bir klinik durumdur. Yaşlılar ve çocuklar, diyabet hastalığı, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, astım gibi kronik rahatsızlıkları olanlar sıcak çarpmasında yüksek risk grubundadır. Bu gruptakilerin sıcaklığın yüksek seviyelere ulaştığı saatlerde dışarıya çıkmamalarını öneriyoruz." demişti.