DOĞALGAZ KAZISI SIRASINDA KEPÇEYE LAHİT TAKILDI

Denizli’nin Kale ilçesinde devam eden doğal gaz çalışmaları esnasında tarihi eser niteliği taşıyan bir lahit bulundu. İçerisinden kemik parçaları da çıkan lahit üzeri kapatılarak koruma altına alındı. 

 

İHA  

Kale ilçe merkezinde bulunan Cevherpaşa Mahallesi Yaşam Sokak'ta doğal gaz çalışması yapan ekipler, iş makinesiyle yolu kazdığı esnada kepçenin bıçağına lahit mezarı takıldı. Lahit mezarın ortaya çıkartılması için durumun haber verilmesi üzerine gelen Denizli Müze Müdürlüğü yetkililerinin gözetiminde çalışma başlatıldı. Doğal gaz çalışmalarına ara verilirken, tarihi eser niteliği taşıyan lahit mezarın bulunduğu alan güvenlik çemberine alındı. Denizli Müze Müdürlüğü uzmanlarının yaptığı incelemeler sonucunda, içerisinden kemik parçaları da çıkan lahit mezarın üzeri kapatılarak koruma altına alınmasına karar verildi. Yaşam Sokak'taki kazı çalışmaları sonlandırılarak, doğal gaz hattının bir arka sokaktan geçirilmesi için kazı çalışmaları o bölgeye yönlendirildi. 

DOĞALGAZ KAZISI SIRASINDA KEPÇEYE LAHİT TAKILDI
"EVİMİZİN ÖNÜNDE TARİHİ MEZAR ÇIKTIĞINI ÖĞRENİNCE ÇOK ŞAŞIRDIK" 

Yıllardır gelip geçtiği kapısının önünde tarihi lahit mezar bulunan Recep Yitik, “Ekipler burada doğal gaz çalışması yapıyordu. Sabah bir anda çalışmalar durdu. Tarihi bir mezar bulunduğunu duyduk. Şimdiye kadar böyle bir şey hiç bulunmamıştı. Evimizin önünden tarihi mezar çıktığını öğrenince çok şaşırdık” dedi. 
 

DOĞALGAZ KAZISI SIRASINDA KEPÇEYE LAHİT TAKILDI


"ŞU ANDA MEZARIN OLDUĞU BÖLGEDE GÜVENLİK ÇEMBERİNE ALINDI" 

Kazı çalışmalarını sanat tarihi uzmanlarının başarıyla yürüttüğünü belirten Kale Belediye Başkanı Mehmet Salih Sağınç ise, “İlçemizde geçen yıl başlayan doğal gaz çalışmaları bu yıl da devam ediyor. Bu çalışmalar esnasında geçmiş tarihlere ait insan mezarına rastlandı. Tabii ki çalışmaları yapan ekip, durumu yetkilere bildirdi. Bu bölgede gerekli güvenlik önlemleri alındı. Tarihi çok eski ilçemizde kazı çalışmaları devam ediyor. İlçede kazı çalışmaları yürüten Prof. Dr. Mustafa Beyazıt ekibi ile gelip, mezarın çıktığı yerde gerekli işlemleri yaptı. Şu anda mezarın olduğu bölgede güvenlik çemberine alındı. Mezarlıkla ilgili çalışmalar devam ederken, doğal gaz çalışmaları da aynı hızla devam edecek. İlçemiz 2 bin 200 yıllık geçmişe sahip. Biz daha çok bu bölgede mezarlıklara rastlayacağız diye düşünüyorum. O yüzden doğal gaz ile ilgilenen ekipler, çalışmalarını dikkatlice yürütüyor” diye konuştu. 
                 

DOĞALGAZ KAZISI SIRASINDA KEPÇEYE LAHİT TAKILDI