DENİZLİ ENGİNARI İHRACATA HAZIR

Denizli’nin Çal ilçesi Selcen Mahallesi’nde bu yıl ilk kez dikimi yapılan enginarlar yaklaşık 20 gün sonra hasat edilecek. 

 

Denizli’nin Çal ilçesine bağlı Selcen Mahallesi’nde deneme hedefli anlaşmalı olarak bu yıl ilk defa enginar dikimi yapıldı. Yaklaşık 3 dönümlük araziye Mayıs ayında 2 bin kök "kalplik" cinsi enginar dikildi. 20 gün sonra hasadına başlanacak olan enginarlar, Aydın Söke’deki tesise gönderilecek. Tesiste işlemlerden geçecek olan enginar Avrupa ülkelerine ihraç edilecek. 

DENİZLİ ENGİNARI İHRACATA HAZIR
  
Enginar hasadını 20 günde bitireceklerini, 30-32 bin adet “kalplik” enginar hasadı yapmayı hedeflediklerini anlatan üretici Ömer Ayhancı, gelecek yıl anlaşmalı olarak 150-200 dekarlık alanda enginar üretmeye devam edeceklerini söyledi. Bu yıl üzüm bağlarında yoğun olarak mildiyö hastalığının görüldüğünü, üzüm salkımlarının hastalıktan çok fazla etkilendiğini anlatan Ayhancı, “Aydın’da Nihat Selçuk isimli bir enginar üreticisi, yıl bazında sürekli hasat alınması amacıyla Aydın, Denizli ve Antalya Ziraat Odası Başkanlarıyla iletişime geçmiş. Denizli Ziraat Odası Başkanımız beni aradı. Ben arkadaşları Çal ve Baklan’da gezdirdim. Çiftçiye, üreticiye örnek olması içinde 3 dönümlük bir araziye 2 bin kök enginar dikimini yaptık. Bu enginar iki çeşit oluyor. Birincisi ‘çanaklık’ olarak geçer. Bizimki ise 'kalplik' diye bilinen çeşidi. Kalplik olarak adlandırılan enginar türümüz kök başına 15-16 ürün, Çanaklık olarak geçen türümüz de kök başına 8-10 baş enginar üretimi sağlıyor” dedi. 

                                

DENİZLİ ENGİNARI İHRACATA HAZIR