ÇAL’DA ÇİFTÇİNİN YENİ UMUDU SOĞAN

Üzümü ile ünlü Denizli’nin Çal ilçesinde susuz soğan üretimi yapıldı. Üzüme alternatif olması planlanan soğan için 3 dönümlük alanda 6 tona yakın hasat bekleniyor.

Üzümüyle meşhur Denizli’nin Çal ilçesinde aşırı yağmur nedeniyle üzümlerde “mildiyö” hastalığı çoğaldı. Üzüm bağlarının yüzde 80 oranda zarar görmesi üzerine çiftçi alternatif ürünlere geçti.

Hancalar Mahallesi’nde de çiftçi Yüksel Çırak, 3 dönümlük kıraç tarlasına soğan dikti. Susuz yetişen soğanda hasada başlayan Çırak, 3 dönümlük alandan yaklaşık 6 ton soğan hasadı yapmayı planladıklarını söyledi. Bugüne kadar küçük alanlarda kendi ihtiyaçları kadar soğan ürettiklerini ancak bağlarda görülen ‘mildiyö’ hastalığı nedeniyle alternatif ürün olarak daha geniş alanlarda soğan üretimine başladıklarını anlatan Çırak, “Sezon sonu itibarıyla soğanları hasat etmeye başladık. Bu bizim sulanmayan, kıraç soğanımız. Yemeklerde özellikle tadı, lezzeti veren en büyük unsurlardan bir tanesi. Bu sene mahsullerimizdeki, özellikle bağlarımızdaki mildiyö hastalığından dolayı ürün alamayacağımız sezon başında belliydi. Biz de alternatif ürün olarak soğana yöneldik. Bunu birkaç aileye daha önerdik, onlar da yaptılar. İnşallah gelecek dönemlerde aile sayımızı çoğaltırız, Hançalar’ı soğanın merkezi haline getiririz. Türkiye ekonomisine katkıda bulunur, topraklarımızı da değerlendirmiş oluruz.” dedi.

ÇAL’DA ÇİFTÇİNİN YENİ UMUDU SOĞAN

SOĞAN ÇAL TOPRAKLARINI ÇOK SEVDİ

Üzüm bağlarında ortaya çıkan hastalık nedeniyle alternatif olarak dikimi yapılan soğandan çok iyi sonuç alındığına dikkat çeken Çal Ziraat Odası Başkanı Haşim Ahmet Çil, susuz yetiştirilen soğanın Çal topraklarını çok sevdiğini söyledi. Soğanın ekim alanının özellikle Hançalar Mahallesi bölgesinde daha da artmasını beklediklerini ifade eden Çil, “Çal ilçemiz verimli toprakları, rakımı, konumu, toprak yapısıyla özel bir bölge. Bölgemizde pek çok ürün yetiştiriliyor. Bunların yanında bu sene bağlarda yaşadığımız büyük sıkıntıdan dolayı bir deneme üretimi şeklinde soğan diktik. Bunda da çok güzel sonuç aldık. Soğandan dekarda 2 ton civarında bir verim elde edildi. Tadı, kalitesi, aroması bütün ürünlerde olduğu gibi soğanımızda da çok farklı, memnunuz. Çiftimizin özellikle bağdan canının yandığı, ümitlerinin kaybolduğu, maddi olarak büyük bir sıkıntıya düştüğü yılda soğandan alternatif olarak deneme yapan çiftçilerimiz iyi gelir elde edecek. İnşallah önümüzdeki yıllarda bu sadece denemeyle kalmaz, devam eder. Susuz üretilen soğanla çiftçilerimiz için yeni bir ürün, yeni bir umut kapısı açılmış oldu” diye konuştu.