KİRA GELİRİ BEYAN ETMEYENLERİ TESPİT EDİYORUZ

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kira geliri elde eden ev sahiplerini herhangi bir yaptırıma maruz kalmamaları için 5 Nisan'a kadar beyanname vermeleri gerektiği konusunda uyardı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından, kira geliri beyanına ilişkin uyarıda bulundu. Teknolojik imkanlarla kira geliri beyanında bulunmayanları tespit ettiklerine işaret eden Bakan Şimşek, "Gelir İdaresi Başkanlığımız, idari kayıtları (tapu, MERNİS vb.) ve teknolojik imkanları en üst düzeyde kullanarak kira geliri elde edip beyanname vermeyen mükellefleri tespit etmeye yönelik çalışmalarını titizlikle sürdürüyor" dedi.

5 NİSAN'A KADAR VERİLMEZSE YAPTIRIM UYGULANACAK

Denetim planına aldıkarı 1,2 milyon gayrimenkulden bugüne kadar yaklaşık 420 bininde yerinde tespitte bulunduklarını bildiren Şimşek, "Saha denetimlerimize ve mükelleflerimizi bilgilendirmeye devam ediyoruz. 2023 yılı istisna tutarı olan 21 bin TL üzerinde kira gelirine sahip mükelleflerimize herhangi bir yaptırıma maruz kalmamaları için 5 Nisan tarihine kadar beyanname vermeleri gerektiğini hatırlatıyoruz. Adil rekabet ve mali disiplin için kayıtdışılıkla mücadeleyi güçlendiriyoruz." ifadelerine yer verdi.

Gelir İdaresi Başkanlığı, 1 Nisan 2024 günü sonuna kadar verilmesi gereken 2023 takvim yılına ait Yıllık Gelir Vergisi beyannamelerinin verilme süreleri ile bu beyannameler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödeme sürelerinin 5 Nisan 2024 Cuma günü sonuna kadar uzatıldığını bildirmişti.