SENDİKALARDAN İSRAİL PROTESTOSU

Denizli’de KESK şubeler platformu üyeleri ve bazı sendikaların temsilcileri Candoğan Parkı önünde toplandı, Gazze’de insanlık dışı saldırılarla soykırım gerçekleştiren İsrail’i protesto etti.

İsrail’in Gazze’ye yönelik insanlık dışı saldırılarına Refah kampına yönelik saldırıyla sürdürmesi tüm sivil toplum kuruluşlarını ayağa kaldırdı. KESK Denizli Şubeler Platformu üyeleri de Candoğan Parkı önünde toplanarak saldırıları ve İsrail’i protesto etti.

DİSK/Genel-İş, TEKSİF, Veli-Der, ÇYDD, Alevi Kültür Derneği, kadın ve ekoloji örgütlerinin yanı sıra siyasi parti temsilcileri de eyleme destek verdi.

Grup adına açıklamayı KESK Denizli Şubeler Platformu adına Figen Tufan okudu.

Tufan; "Siyonist, ırkçı İsrail Hükümeti uluslararası emperyalist güçlerden aldığı destekle insanlık suçu işlemeye devam ediyor. Son olarak İsrail Ordusu'nun 27 Mayıs sabahı BM gözetimindeki Refah Kampında yerlerinden edilmiş Filistinlilerin yaşadığı bir yerleşkeye yönelik düzenlediği saldırı sonucu onlarca insan yaşamını yitirmiş ve çok sayıda kişi yaralanmıştır. Yeni katliamların yaşanmaması, sivillerin ölümüne yol açan saldırıların talimatlarını verenlerin savaş suçları mahkemesinde yargılanmaları için derhal girişimlerde bulunulmalıdır” ifadelerini kullandı.

HAMASET DEĞİL ÇÖZÜM

Saldırıların durdurulması ve ateşkes çağrısı yapan Tufan, "Filistin halkı dünyadan ve Türkiye’den hamaset ve timsah gözyaşları değil, çözüm için acil somut adımlar atılmasını beklemektedir. Bunun için; Filistin halkına yönelik abluka derhal kaldırılmalıdır. İsrail işgal ettiği topraklardan geri çekilmelidir. İsrail ile yapılan siyasi, askeri ve ekonomik tüm anlaşmalar iptal edilmelidir. Filistin halkının eşit, özgür bir Filistin’i yaratmak için işgalci Siyonist İsrail’e ve emperyalizme karşı yürüttüğü bağımsızlık mücadelesinin yanındayız. Filistin halkına ekonomik, sosyal her türlü destek sağlanmalıdır. Filistinlilerin hak eşitliğini tanımayan hiçbir ‘çözüm’ kabul edilmemelidir" ifadelerini kullandı. Açıklama sloganlarla sona erdi.