PROF. GÖRÜR: GÜNEY EGE UZUN SÜREDİR HAREKETLİ

Muğla'nın Marmaris ilçesinde 4.4 büyüklüğünde deprem oldu.  Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, depremle ilgili ilk açıklamasında, Güney Ege'deki fayın uzun süredir hareketli olduğunu kaydetti.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi verilerine göre saat 12.11'de merkez üssü Muğla'nın Marmaris ilçesi olan 4.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Yerin 6,89 kilometre derinliğindeki deprem Muğla'nın yanı sıra İzmir, Aydın ve Denizli'de de hissedildi. Orhaniye Mahallesi'nin güneyindeki deprem kısa süreli paniğe neden olurken, depremde can ve mal kaybı yaşanmadı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Muğla ili Marmaris ilçesinde 4,4 büyüklüğünde meydana gelen depremle ilgili olarak AFAD ve kurumlarımızın tüm ekipleri saha taramalarına başlamıştır. An itibari ile olumsuz bir durum yoktur. Gelişmeleri takip ediyoruz. Depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Allah ülkemizi ve milletimizi afetlerden korusun" dedi.

Bilim Akademisi üyesi, yer bilimci ve deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür de, sosyal medya hesabından depremle ilgili açıklama yaptı. Prof. Görür, "Marmaris-Orhaniye/Mugla’da 4,4 Mw deprem oldu. Deprem Marmaris ve Orhaniye’nin guneyindeki fay zonu icerisinde. Guney Ege Helen- Kibris yayi ve Plini-Strabo transform fayi nedeniyle uzun suredir hareketli." ifadelerini kullandı.