ASTRONOMİ TUTKUNLARI YARIN TOPUKLU YAYLASI'NDA BULUŞACAK

Denizli'nin Beyağaç ilçesindeki Topuklu Yaylası, 11-14 Temmuz 2024 tarihleri arasında düzenlenecek Beyağaç-Topuklu Yaylası Uluslararası Gökyüzü Gözlem Etkinliği'ne ev sahipliği yapacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının koordinasyonunda faaliyet gösteren Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından desteklenen alternatif turizm projesi sayesinde Topuklu Yaylası, 11-14 Temmuz 2024 tarihleri arasında yerli ve yabancı gökbilimcileri ağırlayacak. GEKA, proje desteğinin yanı sıra Topuklu Yaylası'nın karanlık gökyüzü parkı olmasına yönelik çalışmalar yürütüyor.

ETKİNLİK ULUSLARARASI BOYUTA TAŞINIYOR

Başta Beyağaç Belediyesi olmak üzere Denizli Valiliği, Denizli Büyükşehir Belediyesi, Pamukkale Üniversitesi ve diğer kurumların iş birliğiyle gerçekleştirilecek etkinliğe, yaklaşık 3 bin kişinin katılması bekleniyor. Etkinlik, Topuklu Yaylası'nın “Uluslararası Karanlık Gökyüzü Parkı” statüsünü almaya bir adım daha yaklaşmasını ve bölgenin tanınırlığını artırmasını hedefliyor.

GÖKYÜZÜ GÖZLEMİ VE ATÖLYE ÇALIŞMALARI

Etkinlik süresince profesyonel ve amatör gökbilimciler, getirdikleri teleskoplarla gökyüzü gözlemi yapacak ve gök cisimlerinin fotoğraflarını çekecek. Ayrıca, astronomi uzmanları sunumlar yapacak ve çocuklara yönelik atölye çalışmaları düzenlenecek.

TOPUKLU YAYLASI’NIN AVANTAJLARI

Topuklu Yaylası, ışık kirliliğinden uzak olması ve bin 600 metre rakımı ile verimli gökyüzü gözlemleri için ideal bir mekan sunuyor. Yaylada yapılan gök parlaklığı ölçümlerinde oldukça iyi sonuçlar elde edilmiş durumda. Yaylanın konaklama, ulaşım, doğal su kaynakları, sıcak duş ve tuvalet gibi olanakları da büyük avantaj sağlıyor.

KARANLIK GÖKYÜZÜ PARKI STATÜSÜNE YAKLAŞIYOR

Topuklu Yaylası'nın Uluslararası Karanlık Gökyüzü Parkı statüsüne alınması için çalışmalar devam ediyor. Beyağaç Belediyesi, Uluslararası Karanlık Gökyüzü Parkları Komitesi'ne resmi başvuruda bulunarak sürecin ikinci aşamasına geçti. Bölgenin güvenlik için tel örgülerle çevrilmesi, bungalovların iyileştirilmesi ve kırmızı ışıklandırma projesinin tamamlanması ile üçüncü ve son aşamaya doğru ilerleniyor.

KATILIM ÜCRETSİZ

Etkinliğe katılım ücretsiz olup, gökyüzü ve gökbilim meraklıları “Gökyüzü Görseli Sizi Bekliyor” sloganıyla 11-14 Temmuz 2024 tarihleri arasında Beyağaç Topuklu Yaylası'na davet ediliyor.