PAÜ VE ALİKHAN BOKEİKHAN ÜNİVERSİTESİ ARASINDA PROTOKOL

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) ve Kazakistan Alikhan Bokeikhan Üniversitesi arasında imzalanan protokol ile öğrenci ve personel değişim programları geliştirilecek, ortak lisans programları artırılacak. Protokol, iki ülke arasında kültürlerarası ve akademik iş birliğini teşvik etmeyi amaçlıyor.

PAÜ Rektörlüğü Yönetim Kurulu Odasında düzenlenen protokol törenine, PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Alikhan Bokeikhan Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Shyryn Kurmanbayeva ve Alikhan Bokeikhan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alexander Sergeevich Koichubaev katıldı. Törende, iki üniversitenin üst düzey yöneticileri ve akademisyenleri de hazır bulundu.

KÜLTÜRLERARASI VE AKADEMİK İŞ BİRLİĞİ TEŞVİK EDİLECEK

Protokol ile her iki üniversitenin öğrencileri için eğitim fırsatlarının genişletilmesi, Türkiye ve Kazakistan arasında kültürlerarası ve akademik alışverişin teşvik edilmesi, taraflar arasında araştırma ve yenilik alanındaki iş birliğinin genişletilmesi hedefleniyor. PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, “Kazak dostlarımız ve bizler bu anlaşmanın pratiğe dönmesi noktasında uygulama alanları bularak gereğini yerine getiririz” dedi.

GELECEKTE BİRLİKTE BÜYÜK İŞLER BAŞARILACAK

Alikhan Bokeikhan Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Shyryn Kurmanbayeva, "Bu protokol ile kardeşliği temellendirmek için daha çok şey yapacağız. Alikhan Bokeikhan Üniversitesi ile Pamukkale Üniversitesi birlikte gelecekte birçok işe imza atacaktır" ifadelerini kullandı.

PAÜ VE ALİKHAN BOKEİKHAN ÜNİVERSİTESİ ARASINDA PROTOKOL

İKİ ÜLKENİN TARİHİNE İZ BIRAKACAK

Alikhan Bokeikhan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alexander Sergeevich Koichubaev, iki üniversite arasındaki ilişkilerin on yıl önce başladığını ve bugüne kadar birçok iş birliği gerçekleştirildiğini belirterek, "Bu protokol iki ülkenin de tarihine iz bırakacak bir iş birliğidir" dedi.

ÖĞRENCİ VE PERSONEL DEĞİŞİM PROGRAMLARI GELİŞTİRİLECEK

Protokol kapsamında Erasmus+ anlaşmalarının sayıları artırılacak, personel ve öğrenci değişim programları geliştirilecek ve ortak lisans programları artırılacak. Ayrıca, bölgenin sosyo-ekonomik gelişimi gibi çeşitli amaçlar da hedefleniyor.