CHP İl Başkanı Sancar'den ağaç katliamı iddiası

CHP Denizli İl Başkanı Teoman Sancar, Büyükşehir Belediyesi tarafından Ulus Caddesi'nde üst yapı çalışmaları kapsamında yerinden köklenerek başka yerlere dikildiği belirtilen ağaçların, depolama alanında kurumaya terk edildiğini söyledi.

   CHP Denizli İl Başkanı Teoman Sancar ve partililer, geçen cuma günü Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin, üst yapı çalışmaları yaptığı Ulus Caddesi'nde ağaç katliamı yapıldığını ileri sürüp, protesto etmişti. Bugün yaptığı açıklamada, Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin üst yapı çalışmaları diye yolun ortasında bulunan yaklaşık 300 çam ağacına kıydığını ileri süren CHP İl Başkanı Teoman Sancar, Ulus Caddesi'nden köklenerek başka yerlere taşındığı belirtilen ağaçların Büyükşehir Belediyesi'nin depolama alanında kurumaya terk edildiğini iddia etti. CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Sedat Demirci tarafından, köklenen ağaçların depolama alanına götürüldüğünün, kurumaya ve kesilmeye terk edildiğinin tespit edildiğini belirten Sancar, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan'ı suçladı.

Teoman Sancar, köklenerek ağaçların iddia edildiği gibi başka yere dikilmediğini göstermek için basın mensuplarıyla birlikte Büyükşehir Belediyesi'nin Kayhan Mahallesi'ndeki depolama alanına gitti. Ulus Caddesi'nde köklenen ağaçların dikilmediğinin ortaya çıktığını vurgulayan Sancar, "Büyükşehir Belediyesi'nin kamuoyuna yaptığı beyanlarda bu yüzlerce ağacın hiçbirinin katledilmediği ve başka yerlere nakledilerek yerine dikileceği bildirilmiştir. Bu konuda ağaçların kaderini merak ederek araştırmayı görev bildik. Ağaçların söküldüğü günden bu yana konuyu hassasiyetle takip ederek ağaçların nerede olduğunu Merkezefendi İlçe Başkanımız ortaya çıkarmıştır" dedi.

Sancar, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan için 'ağaç katili' nitelemesinde bulunup, "Burası Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin Ulus Caddesi'nden söktüğü ağaçların mezarlığıdır. Hiç söyledikleri gibi bu ağaçların dikilmiş bir hali var mı? Aksine buraya getirilenler kesilmeye başlamış bile. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, sen bu ağaçların katilisin. Sen bu ağaçları buraya getirdin ve attın. Millete yalan söylüyorsun. Millete bu ağaçların dikildiğini söylediniz. Bir tanesinin bile dikilmediği gibi bir de üstüne üstlük taze, saksıya dikilmiş yüzlerce ağaç fidanın burada kurutulduğunu gördük" dedi.

BÜYÜKŞEHİRDEN AÇIKLAMA

Denizli Büyükşehir Belediyesi, CHP'nin iddiaları üzerine yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, şöyle denildi:

"Ulus Caddesi'nde başlattığı üst yapı çalışmaları kapsamında kaldırım ve refüjlerde bulunan ağaçlar, trafik akışını engellemesi, yaya ve sürücülerin can güvenliğini tehdit etmesi nedeniyle bulundukları yerden ağaç nakil araçları ile sökerek Denizli Büyükşehir Belediyesi fidanlığına dikmiştir. Ancak Denizli Büyükşehir Belediyesinin yaptığı tüm bu titiz çalışmalara rağmen bugün bir siyasi partinin yönetimi buradaki ağaçların Kayıhan Mahallesi'ndeki belediye depolama alanına atıldığını iddia ederek, gerçeği yansıtmayan bir açıklamada bulunmuştur. Burada Denizli genelinde Denizli Büyükşehir Belediyesi sorumluluk alnındaki yeşil alanlar ve parklarda budanan, kuruyan, hastalıklı ve tedavisi mümkün olmayan ağaçlar depolanmaktadır. Burada depolanan ve kurtarılması mümkün olmayan bu ağaçlar yine belediyemiz ekipleri tarafından yakacak odun haline getirilerek, Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığımızca belirlenen ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza verilmektedir. Söz konusu açıklama tamamen asılsız ve kamuoyunu yanlış bilgilendirmektedir". DHA