CHP MERKEZEFENDİ'DEN, BİSİKLET PROJESİNE ELEŞTİRİ

CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Sedat Demirci, Merkezefendi Belediyesi tarafından sağlıklı yaşam için 3 yıl önce başlatılan ve bu yıl 5 bin öğrencinin yanı sıra öğretmenlere de yapılan bisiklet dağıtımı projesini eleştirdi. Demirci, "Kamu personelinin dışında, ilçemizde yaşayan işçilerin ve emekçi kardeşlerimizin, lise düzeyindeki öğrencilerimizin sağlıklı yaşamaya ihtiyacı olduğunu düşünüyor musunuz" dedi.

    CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Sedat Demirci, yaptığı yazılı açıklamayla, Merkezefendi Belediyesi'nin sağlıklı yaşam için 3 yıl önce başlattığı 'arabadan iniyoruz, bisiklete biniyoruz' projesi kapsamında öğretmenlere de bisiklet dağıtılmasını eleştirdi. Demirci, Merkezefendi Belediyesi'nin 5. ve 6. sınıf öğrencilerine her yıl 5 bin adet bisiklet dağıtımı yaptığını, bu yıl Merkezefendi ilçesinde görev yapan öğretmenlere de bisiklet dağıtma kararı aldığını söyledi.


Projeyi devamı çekilen bir sinema filmine benzeterek uygulamaya tepki gösteren Demirci, "Görüyoruz ki vatandaşın çok tuttuğu, olumlu not verdiği bir uygulama ilgi çektikçe, belediye yöneticilerimiz bu durumu devamı çekilen bir sinema filmine çevirmiştir. Tamamen Merkezefendi sakinlerinin belediyeye ödediği harç ve vergilerle alınan ve milyonlarca liralık bedellerle temin edilen bu bisikletlerin çocuklardan sonra öğretmenlere dağıtılmasına hangi öncelik kriterleri ve verilerle karar alındı. Kamu personelinin dışında, ilçemizde yaşayan işçilerin ve emekçi kardeşlerimizin, lise düzeyindeki öğrencilerimizin sağlıklı yaşamaya ihtiyacı olduğunu düşünüyor musunuz? " dedi.


BİSİKLET İHALESİ SORUSU


Projenin çocuklar ve gençlerle sınırlı kalması gerektiğini belirterek, yapılan bisiklet ihalesinde ve ihaleyi kazanan firma ile ödenen tutar hakkında açıklama yapılması gerektiğini kaydeden Demirci, "Merkezefendi Belediyesi olarak, dağıttığınız bu binlerce bisikletin kent sakinlerinin güven içinde kullanılması için asıl göreviniz olan bisiklet yolları konusunda nasıl bir adım attınız? Merkezefendi'de sağlıklı yaşamı özendirmek adına yaptığınız bisiklet dağıtımı projesinde ilçenin 70 binden fazla konutuna en az 1 bisiklet dağıtarak dokunmayı düşünüyor musunuz? Ayrıca dağıtılan binlerce bisikletin ihalelerini hangi şartlarda, nasıl gerçekleştiriyorsunuz? Bu ihaleleri kazanan firmalar kimler? Bisiklet başına kaç lira ödeme yapılıyor? Her yıl ihaleyi aynı firma mı kazanıyor? Bu firmanın belediye yöneticileri ve veya AK Parti'nin her hangi bir organıyla bağı var mı yok mu? Bu bilgileri de kamuoyuyla paylaşmayı düşünüyor musunuz?" dedi. DHA