Denizli’de Kamu Çalışanları Bordro Yaktı

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'na (KESK) bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES)üyesi kamu çalışanları, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Denizli İl Müdürlüğü önünde ağır iş yükünden şikayet ederek bordrolarını yaktı. Bir süre iş bırakma eylemi yapan kamu çalışanları, "Ağır çalışma koşullarına artık yeter diyoruz" açıklaması yaptı.

MUSTAFA DEĞİRMENCİOĞLU

KESK'e bağlı BES üyesi bir grup kamu çalışanı, sosyal güvenlik emekçilerinin ağır iş yükü altında çalıştıkları iddiasıyla SGK Denizli İl Müdürlüğü önünde bir araya geldi.

Grup adına basın açıklamasını okuyan BES Denizli Şube Başkanı Yusuf Yurdakul, sosyal güvenlik emekçilerinin kamuda en az ücret alarak yoksul yaşamaya mahkum edilmenin yanında bir de mobbing haline gelen ağır iş yükü ile baş etmeye çalıştığını, emeklilikte yaş mağduriyetini gidermek için çıkarılan ve hiçbir önlem alınmadan alelacele uygulamaya konulan düzenleme neticesinde ağır bir angaryayla baş başa bırakıldığını söyledi.

Denizli’de Kamu Çalışanları Bordro Yaktı

"Ağır çalışma koşullarına artık yeter diyoruz"

Yasal düzenleme daha kamuoyu ile paylaşılmadan Sosyal Güvenlik Merkezlerinin önünde hizmet borçlanması talebiyle uzun kuyruklar oluştuğunu dile getiren Yurdakul, "Bugün gelinen nokta itibarıyla sosyal güvenlik emekçileri normal iş yükünü katbekat aşan bir iş yüküyle baş başa bırakılmıştır. Bu yoğunluğun mevcut personelle karşılanmasının mümkün olmadığını ve başta Çalışma ve Soysal Güvenlik Bakanlığı olmak üzere kurum yetkililerini acil yeni personel alımı yapmaya davet ediyoruz. Aksi takdirde artık hayatın olağan akışına aykırı bir şekilde sürekli çıkarılan vergi ve prim aflarıyla beraber diğer işlerin de yetiştirilmesinin mümkün olmadığının altını bir kez daha çizerek bu ağır çalışma koşullarına artık yeter diyoruz" dedi.

Denizli’de Kamu Çalışanları Bordro Yaktı

"Ödenmeyen ikramiyelerimizi ve diğer ek ödemelerimizi istiyoruz"

Kamuda tasarruf deyince ilk akla kamu çalışanların mevcut haklarını kısıtlamanın geldiğini söyleyen Yurdakul, "Sosyal Güvenlik Kurumu emekçileri olarak 2012 yılında haksız ve hukuksuz bir biçimde kesilen ve mahkeme kararına rağmen halen ödenmeyen ikramiyelerimizi ve diğer ek ödemelerimizi geriye dönük istiyoruz. Sosyal Güvenlik Kurumu Ek Ödeme Yönetmeliğinde yer alan ek ödeme puanlarına 100'er puan eklenmesini istiyoruz. Ek gösterge düzenlemesinde 3600 kapsamı dışında bırakılan SGK çalışanlarına da 3600 ek gösterge istiyoruz. Aynı Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda olduğu gibi, kurum içi uzmanlık kadrolarının ihdas edilmesini ve sosyal güvenlik tazminatı ödenmesini talep ediyoruz. Kurum çalışanların haklı taleplerinin kalıcı bir kazanıma dönüşmesi için, yetki alanımızda bulunan bütün sendikaları yan yana gelerek birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.

Eyleme katılan kamu çalışanları, maaş bordrolarını yakarak ağır çalışma şartlarını protesto etti, Bir süre iş bırakan çalışanlar "Hakeden hakkını,emeğinin karşılığını alacak", "Eşit işe eşit ücret", "Çalışanlar işyükü altında ezilmeyecek" sloganları attı.

Denizli’de Kamu Çalışanları Bordro Yaktı