Erkılınç, depremden etkilenen basın kuruluşlarını ziyaret etti

Malatya’da zor şartlar altında görevlerini sürdüren yerel gazetelerin temsilcileri ile bir araya gelen Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Cavit Erkılınç, basının faaliyetlerini devam ettirebilmesi için gereken tüm desteğin verileceğini söyledi.

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Cavit Erkılınç, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen basın kuruluşlarına yönelik ziyaretlerine Malatya ilinden başladı. Depremin yıkıcı etkisine maruz kalan kentte büyük zorluklar içerisinde faaliyetlerini sürdürmeye çalışan yerel gazetelerin temsilcileri ile görüşen Erkılınç, gazetecilere ‘geçmiş olsun’ dileğinde bulunurken bu şartlar altında gazetecilik mesleğinin sürdürülmesinin büyük bir başarı olduğunu kaydetti.

Yaşanan büyük afetin ilk saatlerinden itibaren bölgedeki basın kuruluşlarına yönelik maddi ve manevi her türlü desteği verdiklerini belirten Genel Müdür Erkılınç, bu desteğin bundan sonra da artarak devam edeceğini söyledi.

Erkılınç, depremden etkilenen basın kuruluşlarını ziyaret etti

Erkılınç’tan kısa çalışma ödeneğine ilişkin açıklama

Malatya ziyaretinden önce Ankara’da Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Evren Altay’la bir görüşme gerçekleştirdiğini aktaran Genel Müdür Erkılınç, gazetecilerin, beyanları doğrultusunda, hasar durumuna bakılmaksızın, gerekli şartları yerine getirdiklerinde kısa çalışma ödeneğinden istifade edebileceğinin bilgisini paylaştı.

Erkılınç, depremden etkilenen basın kuruluşlarını ziyaret etti

Büyükşehir Belediyesi’nden Basın İlan Kurumu’na yer tahsisi

Erkılınç, gazetecilerle yaptığı görüşmenin ardından Malatya Afet Koordinasyon Merkezi’nde Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile görüştü. Görüşmede, depremde hasar görerek kullanılamaz hale gelen Basın İlan Kurumu Malatya Şube Müdürlüğüne geçici yer tahsis edilmesi konusunda Malatya Büyükşehir Belediyesi ile protokol imzalandı.

Depremin ardından Basın İlan Kurumu heyetinin bölgeye gelerek basın kuruluşlarının ve gazetecilerin durumuna ilişkin rapor hazırladığını belirten Erkılınç, “Biz de Ankara’ya uğradık ve İŞKUR ile görüştük. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yayınlanan kanun doğrultusunda İŞKUR’un yayınladığı genelge ile basın çalışanlarının önündeki engelleri kaldırılıyor. Az, orta ve ağır hasarlı olmasına bakılmaksızın, gazetecilerin beyanları esas alınıp, gerekli şartlar yerine getirildiğinde gazeteciler kısa çalışma ödeneğinden istifade edebilecek. Mevzuata göre 3 aylık bir süreci kapsıyor. Fakat Cumhurbaşkanımız bu kararı iptal etmediği müddetçe devam edeceği ihtimal dahilindedir” dedi.