GÖZALTINA ALINAN İNSANLIK ONURUDUR

Eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın gece saatlerinde gözaltına alınmasını değerlendiren CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı, “Vicdan sahibi herkes buna tepkisini ortaya koymalıdır. Gözaltına alınan insan değil, insanlık onurudur” dedi.

  CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı, Ankara'da yaklaşık 2.5 aydır açlık grevi yapan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça gece saatlerinde gözaltına alınmasını “İnsanlık adına utanç verici” ifadeleri ile yorumladı.

Olağanüstü Hal kapsamında çıkartılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevinden uzaklaştırılan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın 195 gündür eylem yaptığını hatırlatan Basmacı, Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde eylem yapan iki eğitimci, 75 gündür açlık grevindeydi. İki eğitimci hakkında yakalama kararı çıkartıldı. Anlam veremediğimiz bir şekilde polis ekipleri, gece saatlerinde Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın evine gitti ve iki direnişçi gözaltına alındı. Onların yanında bir grup eğitimci de gözaltına alındı. Bu manzaralar, insanlığa verilen değeri gözler önüne sermektedir. Bizler inandığı dava uğruna onurlu bir şekilde mücadele eden insanlara sahip çıkılması ve desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz. Her iki eğitimcinin maruz kaldığı davranış bizleri ve inanıyorum ki vicdanı olan herkeste derin yaralar açmıştır” dedi.

TEPKİ GÖSTERMEYE DAVET ETTİ

“OHAL kapsamında çıkartılan kararname ile bu uygulamanın yapılması bizim daha önce dikkat çektiğimiz hususun da doğruluk payı olduğunu bir kez daha göstermiştir” diyen Basmacı, “Keyfi uygulamalar ve çıkartılabilecek kanun hükmündeki kararnamelerle daha neler yapılabileceği açıkça gözler önüne serilmiştir. Biz ülkemizin ve insanımızın geleceği açısından son derece tedirginiz. Zaman içinde mevcut siyasal iktidara ters ve karşı çıkan herkesin bir gece vakti gözaltına alınabileceği son uygulama ile bir kez daha görülmüştür. Vicdan sahibi herkes buna tepkisini ortaya koymalıdır. Bu hareket, siyasi düşünce ve eylem ile açıklanamaz. Gözaltına alınan sadece insan değil, insanlık onuru da gözaltına alınmıştır” dedi.