Sesimizi kısmaya çalışıyorlar

CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı, AKP ve MHP Grup Başkan Vekillerinin teklif ertiği iç tüzük değişikliği sonrasında konuşma haklarının ellerinzden alındığı gerekçesi mecliste sabahlayarak bu teklifi protesto etti. Basmacı, "Güçlüğün haklı olduğu değil haklının güçlü olduğu bir Türkiye istiyoruz. Adalet gelene kadar susmayacağız" dedi.

CHP Milletvekilleri, iç tüzükte mecliste konuşma haklarının ellerinden alındığı gerekçeci ile 00.30’da itibaren meclisteki yerlerinden ayrılmayarak sabaha kadar mecliste bekledi. Genel kurul açılıncaya kadar meclisteki yerlerinden ayrılmayan CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı, farkındalık oluşturmak adına bu eylemi yaptıklarını söyledi. Basmacı, “AKP Grup Başkan Vekili Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş ve MHP Grup Başkan Vekili Erhan Akçay ile iki milletvekilinin verdikleri iç tüzük değişikliği teklifi sonrasında konuşma haklarımızı ellerimizden aldıkları için mecliste sabahlıyoruz. Genel kurul açılana kadar buradayız. 00.30’dan bu yana meclisteyiz. Anayasa komisyonunda iç tüzük değişlikğini konuştuk. Bu uygulamanın ne kadar anti demokratik ve hukuksuz olduğunu ifade ettik. Güçlüğün haklı olduğu değil haklının güçlü olduğu bir Türkiye istiyoruz. Adalet gelene kadar susmayacağız" dedi.

“AKP ve MHP İŞBİRLİĞİ DEVAM EDİYOR”

Pazartesi gününden itibaren de genel kurulda görüşülmeye başlandığını ifade eden Basmacı, “Teklifin geri çekilmesini istememizde rağmen AKP ve MHP koalisyonu teklifi geri çekmedi. İç tüzükte konuşma hakkkımız kısıtlanınca bizler de 00.30’dan bu yana meclisi terk etmedik. Mecliste sabahkadık direnmeye devam ediyoruz. Yıllardır tek başına iktidarlığı döneninde kimseye sormayan AKP hükümetleri, gücü kırılınca artık yanına aldığı MHP ile işbirliği yaparak istedikleri maddeleri yine meclisten geçirmeye devam ediyor. Bu sesimizin kısıtlanmasına milletvekilleri nasıl engel olmaz akıl ve mantık almıyor. Kısıtlanan ses sadece muhalefetin değil, kendilerinin de sesidir. Bu değişiklik gün gelecek onları da etkileyecek. İstediklerini yapsınlar. Millete alatmaya ve haklı davamızı savunmaya devam edeceğiz. Bizleri susturamazlar. Susturamayacaklar” dedi.