Ticaret ile İlgilenmek İsteyenlerin Mutlaka Bilmesi Gereken Şeyler

Ticaret, geçmişten günümüzü en fazla tercih edilen iş kollarından biri olmuştur. Öyleki birçok insan hayatının en azından bir döneminde ticarete girmiş, yeni farklı şeyler denemiştir. Kimi başarısız olurken kimisi de başarılı bir şekilde bu yolda ilerleyebilmiştir. Ticaret yapmak isteyenlerin ise mutlaka bilmesi gereken bazı kavramlar ve bilgiler söz konusu. Bu tarz kavram ve bilgilerden eksik olanlar ise genellikle ticarette başarısız oluyorlar. Bizde, sizler için ticaret ile ilgilenenlerin bilmesi gerekenleri listeledik. 

Kambiyo

Kambiyo, en basit tanımı ile para yerine geçen dokümanlara verilen isimdir. Kambiyo, genel olarak para alım satımı ile ilgili karşılar. Bununla birlikte, Fatura, pazarlık edilebilir belge türleri de sıklıkla kullanılabilir. 

Gümrük

Ülkeye giriş ve çıkışta ticari hareketlerin kontrol edildiği denetim alanı olarak tanımlanabilir. Bilhassa, dış ticaret ile ilgilenenler için gümrük oldukça önemli bir noktaya sahiptir.

Konteyner 

Dış ticarette ürün gönderme ya da alma esnasındaki en büyük etken konteynerlar oluyor. Birçok malın rahatlıkla taşınabildiği konteynerlar, ticaretin önemli noktalarından biri. Konteyner alırken ise genellikle şirketler ikinci el konteyner modellerine yöneliyor. Konteyner satışında ise Avrupa’nın lider araç ve malzeme sitesi olan Truck1 ön plana çıkıyor. Birçok farklı modeldeki konteynerı Truck1 farklıyla  rahatlıkla bulabilirsiniz. 

Sigorta

Gönderimi yapılan ürünlerin, ihracatçıya teslim edildiği süreye kadar sigortalanması işlemine sigorta adı verilir. Sigorta durumu ise taraflar arasında yapılacak bir tedarik sözleşmesi ile belirlenmelidir. Bu tarz sigorta ile taşınma sırasında olan tüm zararlar güvence altına alınarak, risk sıfıra düşürülür. 

Akreditifli İthalat

Akreditifli ithalat, alıcının, malın sevkiyatından önce banka aracılığıyla satıcının bulunduğu yerdeki bankası nezdinde malın sevk belgesinin teslimi karşılığında ödenmek üzere kredi açtırmasına verilen isimdir. 

Bunlar dışında kalan birçok kavramda yine ticaret için önemli detayları oluşturuyor. Her birini öğrenip, o şekilde ticarete atılmak çok daha sağlıklı bir karar olacaktır.