ÇAMELİ'NDE ÇEVRE VE TURİZM ELE ALINDI

Akdeniz Belediyeler Birliği'nin Turizm ve Çevre Komisyonları, Çameli'nde yaptıkları toplantıda, bölgenin turizm potansiyelini ele aldılar, su kaynaklarının verimli kullanılmasına dikkat çektiler.

Akdeniz Belediyeler Birliği Çevre ve Turizm Komisyonları 2. Yuvarlak Masa Toplantısı Çameli Belediyesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Çameli Belediye Başkanı ve Akdeniz Belediyeler Birliği Turizm Komisyonu Başkanı Cengiz Arslan başkanlığında Çameli Taş Konaklar Kırsal Turizm Tesisi'nde yapılan toplantıya Akdeniz Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Süreyya İşeri, Akdeniz Belediyeler Birliği Turizm Komisyonu üyeleri Hüseyin Daştan ve Mehmet Başlı, Çevre Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Derya Ünver, Peyzaj Mimarları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gülsüm Kıldan, Antalya Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Funda Yörük ve Antalya Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Ali Çeltik katılım sağladı.

KENT PLANLAMASI ANLATILDI

Toplantıda "Kent Planlama Kriterleri ve Süreçleri" , "Antalya Havzalarında Suyun Dünü, Bugünü, Yarını" konuları ele alındı. "Kent Planlama Kriterleri ve Süreçleri" konusu, Antalya Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Funda Yörük tarafından anlatılarak Akdeniz Belediyeler Birliği üyesi belediyelerin turizm bölgeleri, kalkınma programları, yerel ve fiziki planlamalar,  imar planları ve koruma altına alınan sit alanları hakkında bilgi verildi.

SUYUN ÖNEMİ ELE ALINDI

"Antalya Havzalarında Suyun Dünü, Bugünü, Yarını" konusu Antalya Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Ali Çeltik tarafından anlatılarak Akdeniz Belediyeler Birliği üyesi belediyelerin su havzalarının tarımda kullanımı, yeraltı ve yeryüzü kaynaklarının bilinçsiz kullanımı, çevresel faktörlerin etkisiyle doğal dengenin bozulmasıyla birlikte kuraklık tehlikesi, iklim değişikliğinin etkileri ve su havzalarındaki suyun verimli kullanılması hakkında bilgi verildi.

Çameli Belediye Başkanı ve Akdeniz Belediyeler Birliği Turizm Komisyonu Başkanı Cengiz Arslan, Akdeniz Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Süreyya İşeri ve komisyon üyeleri ile sunum yapan, planlamalara dair çeşitli fikirler edinmelerini sağlayan oda başkanlarına teşekkür etti.

TEKNİK GEZİ

Katılımcılara daha sonra Teknik Gezi programı kapsamında, Elmalı Mahallesinde bulunan coğrafi işaretli motiflerden oluşan kilimlerin bulunduğu Elmalı Kadın Kooperatifi Dokuma Atölyesi ile Şelale Restaurant, Çameli Bağ Evleri-Bağ Evleri Kar Restaurant işletmeleri  gezdirilerek tanıtıldı. Çameli Belediye Başkanı ve Akdeniz Belediyeler Birliği Turizm Komisyonu Başkanı Cengiz Arslan tarafından ilçe tarihi, yöresel kültür ve bölge hakkında bilgi verildi.