BELEDİYELERDEN GELEN SMS’LER BİR TEK BENİM Mİ SİNİRİMİ BOZUYOR?

Geçen gün bir çay bahçesinde oturdum. Ortalamanın üstü bir yaş ortalamasının olduğu bir ekip yan masamdaydı. İster istemez kulak misafiri oldum konuşmalara. Yaşlı bir amca,  "Bak şu şu belediye başkanı bana cuma mesajı atıyor " dedi.

Kendini önemli hissettiği için söyledi bunu açıkcası. Fakat bilmediği ufak bir detay vardı. O mesajlar sizlerin de bildiği üzere otomatik olarak atılıyor. Yani o mesajı ilgili başkan telefonundan göndermiyor. O mesajın atıldığından başkanın haberi bile yok.

Şimdi bazılarınız diyecek ki, bu bir pazarlama stratejisi. Evet doğru. Cuma mesajı özelinde bakacak olursak ‘bakın ben de dindarım bunlara çok önem veririm.’ mesajı. İnanıp, inanmamak size kalmış.

Ama açıkcası o amcanın kendini bu mesaj yüzünden önemli hissetmesi çok fazla canımı sıktı. Bence çok ayıp. ‘Bilmem neyiniz kutlu olsun!’ , ‘Bilmem neyiniz mübarek olsun!’ . Bunun için bilboardlar var , sosyal medya var , medya kuruluşları var.

İşin maddi yüküne bakmıyorum bile. Bu SMS’ler satın alınıp yollanıyor. Belediye bu tarz SMS’leri sadece bilgilendirme amaçlı atmalı bence.

İşin ahlaki boyutu bence bundan daha da fazla. Bir robot mesaj atıyor. Yani o minvalde sizi sadece bir GSM numarası olarak gören bir yönetim var demek bile ağır kaçmaz bence. Teşekkür ederim cevabını bile kabul etmiyor robot :) O KADAR UMRUNDA DEĞİL YANİ.

Tamamen kişiyi önemli hissettirmek sizce bir pazarlama stratejisi midir? SMS’i atanların umurunda olduğunu sanmıyorum.

Diğer Yazılar