BUNU BİR TEK BEN DÜŞÜNÜYOR OLAMAM!

Biraz gecikmeli de olsa sizlere geçtiğimiz haftalarda yaşanan Türkiye Süper Kupası Final Müsabakası kaosunu değerlendirmek istiyorum. “Neden oldu?”, “Nasıl oldu?” tartışmasından çok, gerçekten gerekli miydi, tek kurtuluş yolu bu kupa finalini Dünya’nın çeşitli yerlerinde oynamak mıydı konusunu birkaç örnek üzerinden değerlendirmelerinize sunacağım.

İlk olarak bu finali başka ülkede oynama fikri ilk değil. Aslında çok saçma da değil, belirtmek isterim. Cumhuriyetin 100. Yılında Atatürk ilkelerinin tam karşısında duran Arabistan’da oynama olayı ne kadar saçma olsa da başka ülkede oynama konusu aslında oldukça mantıklı. Düşünsenize Denizli Atatürk Stadı’na çok ünlü olmasa bile iki takım finale gelse maça gitmeseniz bile, en azından merak edersiniz yani. İspanya Kral Kupası finali de bu şekilde yapılıyor mesela.

Saçma olan Dünya’da örnek verdiğimiz ligler bizlerden zaten çok çok üst seviyede. Onların her şeyi tam bir bu kalmış. Ama bizim öncelikle bunu bir kabul etmemiz lazım.  Yılda bir maç yaptın diye Türk ligi marka değerine ulaşmaz, tanınırlığı artmaz. Bu maç Şampiyonlar Ligi Finali değilse tabi.

Peki ne yapılır?

Birazdan anlatacağım fikir kimsenin aklına gelmiyor mu anlamak gerçekten çok zor…

Sizlere Amerika’da yapılan Super Bowl’dan bahsetmek istiyorum. Super Bowl, Amerika’da oynanan Amerikan Futbol Ligi’nin final maçı. Yani maçı kazanan şampiyon oluyor. Bunu genelde benim yaşımda biraz dış dünyayı merak eden herkes biliyor.

Bakın altını çiziyorum. Amerikan Futbolu nasıl oynanır bilmiyorum. Bir tane Amerikan Futbol Ligi takımı sayamam.  Tek bir oyuncu ismi bilmiyorum. Ama bu finali biliyorum,  hatta her sene şubat ayında yapıldığını bile biliyorum. Neden?

Çünkü bu finalin 15 dakikalık devre arasında Dünya’nın en ünlü sanatçıları konser veriyor, bunu da tüm Dünya’da canlı yayınlıyorlar. Bu şovu da anında Youtube’da paylaşıyorlar. O 15 dakikalık devre arası şovu inanılmaz iyi bir prodüksiyon ile hazırlanmış.  Harika bir gösteri izletiyorlar size.

İzlemek isteyenler bir örneğini BU LİNKTEN (https://www.youtube.com/watch?v=gdsUKphmB3Y)  izleyebilir. Hayran kalacağınıza eminim.

Düşünün Türk Hava Yolları , Pepsi , Apple Music bu devre arası şovuna reklam vermek için inanılmaz bütçeler ayırıyorlar.

Bakın o kadar işe yarıyor ki; Amerika’ya 15 bin kilometre uzaktaki Denizlili bir gazeteci gece 00:09’da bunu yazıyor. Siz de okuyup inceleme gereği duyuyorsunuz.

Neden mesela Türkiye Süper Kupa finalinde ya da Türkiye Kupası finalinde bu sistem uygulanmıyor?  Bu bir tek benim aklıma geliyor olamaz. Tamam bu bir bütçe meselesi ama koca kulüplerin, koca Futbol Federasyonu’nun ya da koca Spor Bakanlığı’nın bence bu kadar olmasa da ses getirecek bir etkinliğe bütçesi vardır.

Ayrıca her finalin Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray arasında oynanacağının bir garantisi mi var? Bu üçü dışında hangi Türk kulübünü Dünya’da herhangi bir ülkenin, herhangi bir vatandaşı merak edebilir? Ya da yazının başında belirttiğim gibi çok sınırlı bir kitle merak eder?

 

Ama az önce de dediğim gibi;  bu sadece benim aklıma geliyor olamaz. Gelmiyorsa bunu cazip kılmayan şey nedir? Ya da bu gerçekten sadece benim aklıma geliyorsa yöneticilerde liyakat sorunu mu var? Anlamak gerçekten çok güç.

Diğer Yazılar