DENİZLİ’Yİ ALTAYLI BİLE YETERİ KADAR TANIMIYOR

Selamlar;

Hepinizin bildiği üzere dün yapılan yerel seçimler sonucunda Denizli’mizin yönetim kadrosu değişti. Hatta radikal bir değişiklik yaşandı. Bunu yazımın sonunda sizlere ilginç bir analizle anlatacağım. 2004’den beri Adalet ve Kalkınma Partisi ve bu sürenin 13 yılında Osman Zolan tarafından yönetilen Denizli’yi artık Cumhuriyet Halk Partili Bülent Nuri Çavuşoğlu ve ekibi yönetecek. Öncelikle Osman Zolan’a bugüne kadar verdiği hizmetler ve yaptığı güzel projeler için teşekkür ediyor, yerine gelen Bülent Nuri Çavuşoğlu’na da başarılar diliyorum. Kazanan Denizli olsun.

Girizgahı uzun tuttuğumun farkındayım. Hadi soruya gelelim.

Aslında cevabını bildiğim “Denizli’ye ne lazım?” sorusunun ne kadar önemli olduğunu Fatih Altaylı sayesinde tasdikleyeceğimi ben de düşünmüyordum. Evet hepimizin bildiği ünlü gazeteci. Peki neden?

Ben bu şehir biraz daha öne çıksın istiyorum. Daha çok tanınsın istiyorum. Denizli’ye NET bu lazım. En çok bu lazım. Bülent Nuri Çavuşoğlu’nun dün 250 bin kişinin canlı olarak izlediği Fatih Altaylı’ya seçim sonuçlarıyla ilgili yaptığı açıklamayı canlı izledim. Yayında çok ufak ama beni rahatsız eden bir durum fark ettim.

Ünlü gazeteci ve şahsen fazlasıyla entelektüel bulduğum Fatih Altaylı, Denizli’nin bir Büyükşehir Belediyesi olduğunu bilmiyor. Bülent Nuri Çavuşoğlu, il meclisi açıklaması yaparken Fatih Altaylı’yı düzeltiyor. Bu belki size çok batmamış olabilir ama beni rahatsız etti açıkçası.

Ha “Bilmek zorunda mı kardeşim?” diyebilirsiniz. Bilmek zorunda değil ama bilmemesi de bence bizlerin suçu. Fatih Altaylı, Konya’nın, Adana’nın, Mersin’in, Tekirdağ’ın Büyükşehir Belediyesi olduğunu biliyor çünkü. Siz de biliyorsunuz. Bunu araştırıp öğrenmedik hiçbirimiz tabi ki de. Çünkü karşımıza bolca çıktı. Haliyle Fatih beyin de karşısına bolca çıkmış. Ha ama onlar da “Adana, Konya , Mersin v.s. kardeşim” diyorsanız işte tam dediğim yerdesiniz :)

Eski yazılarımda da çokça dile getirdiğim gibi Denizli sınırlarından ötede fazla tanınmıyor, bilinmiyor, merak edilmiyor. Evet, sanayimiz güçlü, ülke ekonomisine katkımız fazla ama tabiri caizse ‘son kullanıcı’yı bunlar etkilemiyor. Sanayisi güzel şehir çok merak edilseydi, Gebze turist akınına uğrardı mesela. Kocaeli turistten geçilmezdi.

Yaşça büyük olanlar ya da şehir dışında yaşayan Denizlililer bilir. Biz insanıyla fikriyle oldukça dikkat çeken bir topluluğuz. Denizlili olmayan biriyle tanıştığınızda ben Denizliliyim dediğinizde emin olun ya Denizli’yle ya da bir Denizlili ile aklında kalan bir hikayesi vardır. Açıkçası bunu ben çok yaşadım. Ve öncelikle İstanbul olmak üzere çok iyi konumda olan hemşehrilerimiz var.

Benim en büyük beklentim bu şehrin iyi bir şekilde tanınması. Denizli’ye şu an en lazım olan şey bu. Gözlerin buraya KALICI bir şekilde çevrilmesi. Bu turizm olur, kültür sanat olur, hepsi olabilir. Sanayicimiz zaten var. İyi ki de varlar bu arada ama artık biraz da üretim ve baca dışında bir katma değer katmak bence bizler için kırılma noktası olacak.

Gelelim yazımın başındaki o ilginç analize. Henüz net olmayan sonuçlara göre Denizli, Türkiye’de el değiştiren belediyeler arasında oran olarak Kütahya’dan sonra en çok kırmızıya boyanan şehir. BÜYÜKŞEHİRLER arasında da birinci. Genelde de İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra 4. sırada.

Başarılar diliyorum.

Saygılar

Diğer Yazılar