GOOGLE VERİLERİ ÜZERİNDEN FARKLI BİR ANALİZ

Selamlar;

Bu yazımda sizlere Google arama trendlerinden bir ülkenin sosyolojik bunalımlarını analiz etmeye çalışacağım.

2023 yılında Google’da en çok aratılan kelimelerin ilk 5’ine bir bakalım.

1-Hava Durumu

2-Altın

3-Çeviri (İlk dil sonra döviz)

4-E-Devlet

5-Youtube

Şimdi sizlere sosyolojik olarak Dünya’da en çok gelişmiş ülkelerden biri olan İngiltere’de ne aratılmış onların ilk 5’ini yazıyorum.

1 BBC (İngiltere’nin TRT’si)

2 Hava Durumu

3 Haberler

4 Amazon (Video Servisi olan)

5 Daily Mail (İngiltere’nin en büyük yayın organlarından biri)

Bunları tabi böyle yazınca çok anlamlı olmuyor ama biraz yorumlayınca tipik bir Türk insanının günü nasıl geçmiş onu anlayabiliriz.

Biz sabahın köründe kalkmışız işe yetişmek için hızlıca hava durumuna bakıp ne giyeceğimize karar vermişiz. İşe giderken ya da iş arasında sağdan soldan tüyolarla aldığımız altın ne kadar kazanmış (aslında maaşımız ne kadar erimiş) ona bakmışız. Sonra büyük ihtimal bu hayat koşturmasında hasta olup e devletten e-nabıza girmeye çalışmışız ya da bir an bıkıp emekliliğimize ne kadar kalmış ona bakmışız. Tabii ki tüm lise çağlarımızda İngilizce derslerimiz boş geçtiği için her İngilizce kelimeyi Google’a sormuşuz. Ardından da akşam eve geldiğimizde yemek yerken genel olarak bir hobimiz olmadığı için kafamızı dağıtmak adına Youtube’da gezip ‘vay arkadaş bunlar da baya iyi kazanıyor’ deyip uyumuşuz. Ya da saçma sapan çarpık ilişki dolu Türk dizilerini izleyip uyumuşuz.

Peki elin İngiliz’i ne yapmış?

Sabah kalkmış, kahvesini koymuş. Ardından devletinin güvenilir kaynak olarak gördüğü medyasına girmiş gündeme bakmış. Sonra elinde kahvesiyle camdan dışarı bakmış işe giderken giyeceklerini seçmek için hava durumuna göz atmış. Ardından işe giderken ya da molada tekrar gündemi takip etmiş. Evine gelmiş dizisini izlerken şöyle son kez gündeme bakıp uyumuş.

Toparlamak gerekirse…

Bizim ülkemizde insanların yarısından fazlası asgari ücretle geçinmek zorunda. 1 bardak kahve 50 lira, Netflix gibi bir video sağlayıcı aylık en az 100 lira, müzik servisleri aylık 100 lira. Kiralar zaten berbat durumda kimin haklı olduğu bile belli değil. Resmen hayat koşuşturmacası içinde. Sürekli hakkımız bir şekilde bir yerlerde yeniliyor ve bunun ezikliğini ister istemez yaşıyoruz. İnsanda ne bir hobi edinecek kafa kalıyor ne de kendine ayıracak sağlıklı bir vakit.

Bu verileri tek tek incelersek daha altından neler çıkar ama şimdilik burada kalsın.

2024’te daha güzel bir arama özetimizin çıkması dileğiyle.

Diğer Yazılar