ŞANZELİZE KAFE

Bir dönem video platformlarında oldukça meşhur olan bir video vardı. Hatırlatmak gerekirse İstanbul Gaziosmanpaşa’da Şanzelize Kafe adında bir kafenin amatörce çekilmiş bir tanıtım videosu.

İzbe sayılabilecek merdiven altı, havasız bir kafede yüzde 99’u erkek olan çok sayıda gencin dans ettiği ve ‘eğlencenin tek adresi’ vurgusunun yapıldığı bir video.

Hatta video serisi…

Bu videolar oldukça komik. Komik bulmayan ya da garip karşılamayan yok denecek kadar azdır bu seriyi.

Ben gençliğimde gece kulüplerinde azımsanamayacak bir süre çalıştım. Bir toplu gözlemleyebileceğiniz en iyi 3 sosyal ortamdan biridir gece kulüpleri.

Peki hiç düşündünüz mü? Onlarca erkek sizce neden bodrum katından bozma garip bir alanda toplanıp ‘dans’ ediyorlar?

Bize komik gelen şey ne? Ben sıralayayım…

1- Dans

Daha önceden hiç dans etmedikleri için ya da bize garip gelen figürler sergiliyorlar

BİZ GÜLÜYORUZ

2- Mekan

Sosyal medyada bize pompalanan girişi bilmem kaç bin TL olan gösterişli bir mekan olmadığı için (sanki eğlenmek sadece buralara özel gibi)

BİZ GÜLÜYORUZ

3- Neredeyse Hepsi Erkek

Çünkü bu arkadaşların yanına kadın yakıştıramadığımız için, onlarca erkek arasında çekinmeden garip hareketler yapma cesaretinde bulundukları ve kendi mahkememizde (sanki çok ihtiyaçları varmış gibi) onları onaylayıp GÜLÜYORUZ

4- KIYAFETLERİNE GÜLÜYORUZ…

Çünkü dans edilen yere güzel ve rahatsız kıyafetlerle gidilir!

Aslında küçümsüyoruz o yüzden gülüyoruz.

Ben Metallica hayranıyım ve emin olun Metallica konserinde bundan çok daha delice hareket eden insanlar gördüm. Ama o normal. Çünkü grup Metallica ve biletleri pahalı.

Ayrıca oldukça fazla gece kulüplerinde bulundum. Bunlardan çok çok daha komik sahneler gördüm ama onların eli yüzü düzgündü. Dışarıda 300 liraya alacakları içeceğe 5000 TL vermişlerdi.

Bu arada ben bir ritmin insana garip hareketler yaptırmasını asla eleştirmiyorum eleştirdiğim konu bu duruma ortamına ve adamına göre muamele yapılması.

Dans etmek ruhun şarkı söylemesi derler. Bu çocukların ruhunun da şarkı söylemeye ihtiyacı var ama bizim gibi sosyolojik olarak çok gelişmemiş ülkelerde eğlenceye belirli bir kesime mahsus bir lüksmüş yaklaşılır.

Eğlenmek lüks değil bir ihtiyaçtır. Bu video kesinlikle bu sözün gerçekliğini ispatlıyor.

Altındaki yorumlar da az önce söylediğim eğlenceyi özelleştirdiğimizi.

Bu video o kadar ünlü oldu ki; bir haber kanalı orada röportaj yaptı. Oradaki çocuklardan biri aslında bu uzun yazının özeti niteliğinde bir cümle kurdu.

“Abla bizi senin dediğin yerlere almazlar, çünkü paramız yok.”

Diğer Yazılar