UZAK DOĞU YÜZME KURSU

Eminim başlığı anlayanınız olmuştur. Bu başlık Denizli’nin en büyük düşmanı. Anlamayanlar için konuyu biraz açayım sonra da asıl konuya gelelim.

Biliyorsunuz şehrimize gelen turistlerin büyük bir çoğunluğu Uzak Doğulu turistler. Sebebi ise çok uzun yıllardır sizin de duyduğunuz yüzme bilmedikleri için deniz kenarını tercih etmemeleri. “Bu doğru mu?” diye ufak bir araştırma yaptım. Evet Uzak Doğu’da yüzme çok tercih edilen bir etkinlik değil. Sadece Güney Kore bu konuda biraz ayrılıyor.

UZAK DOĞULULAR YÜZME ÖĞRENİRSE DENİZLİ NASIL ETKİLENİR?

Konuyu Denizli’de turizm sektöründe faaliyet gösteren arkadaşlarıma da sordum. “Evet, Uzak Doğulu turistlerin büyük bölümünün yüzmeyle araları iyi değil” yanıtını aldım.

Yani buradan Uzak Doğu’da iyi bir yüzme kursu açılsa Denizli’de gelen Uzak Doğulu turist sayısı yüzde 60 -70 azalır çıkarımını yapabiliriz.

“BUNU BİR TEK BEN DÜŞÜNÜYOR OLAMAM 2”

Süper Kupa finalinde yaşananları konu edindiğim önceki yazımda çoğu kişi Super Bowl finalini araştırıp, oldukça etkilenmiş. Geneli de bana hak vermiş. Ben de toplumdan aldığım bu güç ile Denizli özelinde bir “Bunu bir tek ben düşünüyor olamam 2” yazmak istedim.

Turizm adına çok fazla konuştuğumu biliyorum. Sonuçta burası birincil olarak bir tekstil kenti. Hatta size daha vurucu bir şey söyleyeyim. İsa’nın çarmıha gerildiği gün bu topraklarda birileri olan bitenden habersiz tekstil malzemeleri üretiyordu. O derece bir tekstil kenti.

DENİZLİ’NİN TANITIMINDA MÜZİKTEN YARARLANILMALI

Ama ülkenin ekonomik durumu dolar euro falan derken biz de çoğu şehirde olmayan çok güçlü bir ikinci Pokemon var. O da turizm.

Bu konuda çok eksik kaldığımızı düşünüyorum.

Peki bunun çözüm yolları nedir?

Müzik dostum müzik. Yapılan tüm araştırmalara göre herhangi bir insanın günde en az 37 dakika (son araştırma) maruz kaldığı Tanrı’nın yaratıp bize emanet ettiği bu ilginç büyü.

Ülkemizde çok ünlü sanatçılar var. Youtube’da izlenme oranları da oldukça yüksek. Milyon milyon hatta. Bu sanatçıların yapımcıları ile konuşulup kliplerini Denizli’de çekmeleri için bir bütçe ayrılsa kentin tanıtımına çok daha faydalı olacağını düşünüyorum.

10 klip en az 10 milyon kere çeşitli platformlarda görüntülenir. Bu sanatçıların ayrıca magazin değeri de çok yüksek. Dolaylı olarak haber değeri de çok yüksek.

Yani içi boş tanıtımlardan ziyade bir hikaye oluşturarak tanıtım yapmak her zaman çok daha karlı ve kalıcı olur. Umarım buna benzer politikalar üretilir.

Diğer Yazılar