YAZ SAATİ UYGULAMASI GERİ GELMEMELİ

Son zamanlarda gündemde olan yaz saati uygulaması hakkında birkaç araştırma yaptım ve ilginç sonuçlara ulaştım.

Yaz saati uygulaması ilk ne zaman önerilmiş ona bakalım.

1784 yılında Benjamin Franklin bir dergiye gönderdiği makaleyle aslında bu serüven dilleniyor. Benjamin Franklin, bu sayede ülkede kullanılan mum miktarında yüz milyonlarca dolar kar edileceğinden bahsetmişti. İşin komik tarafı Franklin bu makaleyi tamamen dalga geçmek için yazmıştı.

1895 yılının sonunda George Hudson da daha çok böcek yakalayabilmek için aynı teklifi yaptı. Tabii ki, bu da ciddiye alınmadı.

Bitti mi?

Elbette hayır.

1907 yılında bir İngiliz vatandaşı William Wilcat aynı fikri hükümete sunduğunda sebebi gün içinde daha fazla GOLF OYNAMAK istemesiydi. Evet bildiğimiz golf. Neredeyse kabul ediliyordu…

1908 yılında Kanada’da Port Arthur kenti yaz aylarında saatlerini ilk kez ileri alan şehir olarak tarihe geçti…

1916 yılında uygulamayı kabul eden Almanya oldu. Sebebi de savaş hazırlıkları yapan Almanya’nın işçilerin daha fazla çalışmasına ihtiyacı olmasıydı. Almanya yaz saati uygulamasına geçince doğal olarak birçok ülke bunu düşünmeye başladı.

Hala bilimsel bir açıklama yapmıyorum (yapamıyorum) görüyorsunuz.

Güneş ışığı gerçekten bu kadar önemli mi? Önce buna bakalım.

Burada en önemli konu melatonin hormonu. Bu hormon bizim psikolojimizde çok önemli. Melatonin hormonu gün ışında salınabilen daha doğrusu daha çok salınan bir hormon bunda hemfikiriz. Fakat işin komik tarafı bunu salgılamak için gün ışına göre çalışma saatlerimizi ayarlamak yerine koca bir astronomik döngüyle oynamak.

Şu açıdan bakarsanız daha iyi anlayacaksınız. Öne alalım, geriye çekelim diye konuştuğumuz o 1 saat günün tam tamına yüzde 4’ü!

2017 yılında bir araştırma yayınlanmış. Amerika’da saat değişimleri yüzünden uykusunu alamayıp kazaya karışan insanların sadece 1 yılda maddi zararı kaç dolar olmuş biliyor musunuz? 275 milyon dolar!

Ama şuna da çok hak veriyorum. Çocuğunuzu zifiri karanlıkta okula göndermek, siz de işe gitmek istemiyorsunuz çok haklısınız.

Ama saatleri oynamak istediğinizde astronomiyi sosyolojiye uydurmaya çalışıyorsunuz.

Peki ne yapılmalı?

Aslında konu çok basit. Şu iki şey değiştirilemez değil. Sabahın köründe işe ya da okula gitmek ve her gün 8-9 saat çalışmak zorunda olmak. Asıl sorun bunlar.

Dünyanın güneş etrafında dönmesi değil.

Diğer Yazılar