CANKURTARAN YOLU ÇİLE DOLDU

Denizli, başta Pamukkale olmak üzere Türkiye’nin tarihi ve doğal güzellikleri açısından önemli değerlere sahip bir ilimiz. Coğrafi konum açısından bakılırsa da ülke ve dünyanın gözde turizm merkezlerine da en fazla 3-4 saatlik mesafede yer alan harika bir kent. Ayrıca gözde turizm merkezlerine ulaşım yolu üzerinde bulunan Denizli’de Karayolları Genel Müdürlüğü’nce turizm sezonun açıldığı dönem olan nisan ayında yol yapım çalışması başlatıldı. Denizli-Antalya karayolunun Cankurtaran mevkiinde başlatılan bu yol çalışması, yaz boyunca vatandaşların çile yoluna dönüştü.

TÜİK rakamlarına göre 450 binin üzerinde araç kaydı bulunan Denizli’ye yaz döneminde gurbetçilerin de gelmesiyle birlikte trafik yoğunluğu da oldukça arttı. Turizm merkezlerine gitmek için Denizli güzergahını tercih eden tatilciler de bunun tuzu biberi oldu. Böylesine yoğun bir dönemde başlatılan yol çalışmasıyla 3 şerit halinde akan trafik, belirli kısımda tek şerit olarak ilerletilmeye çalışıldı. Özellikle rampadan çıkış tarafında, yük kamyonlarının da tek şeritte ilerlemesiyle trafik kabus haline geldi.

Malumunuz bul yıl aşırı sıcak ve kurak bir yaz mevsimi yaşadık. Sıcakların etkisi, tıkanan trafik ile birlikte lüks sayılabilecek araçlar bile hararet yaparak yollarda kaldı. 40 dereceyi aşan sıcaklıkta araçlarından inen insanlar, hem canlarının hem de canın yongası araçlarının derdine düştü. Oysa ki hemen üst tarafta halk arasında ‘Eski yol’ olarak bilinen kısım küçük işlemlerle düzeltilip, bir kısım trafik akışı buradan sağlanabilirdi. Araçların kontrolsüz bir şekilde eski yolu kullanması kargaşayı oldukça artırdı. Yapılan plansız ve programsız çalışma, umarım kısa sürede tamamlanır ve kış şartlarında da benze tablo ile karşılaşmayız.

YOL ÇALIŞMASI SARDI DENİZLİ’NİN 4 BİR YANINI

Cankurtaran’da böyle bir tablo varken, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün sitesinde ‘Yol Durumu ve Güzergah Analizi’ kısmı var. Denizli’nin yer aldığı 2’nci Bölge Yol Durumu bölümüne baktığımda sadece Cankurtaran’da değil, Denizli’nin hemen hemen her tarafında yol çalışması olduğunu gördüm. Sitede kenti ilgilendiren yol çalışmaları ve uyarı ise şu şekilde:

-Denizli-Pamukkale yolunun 2-7.km.leri arasında otoyol köprülü kavşak çalışmaları nedeniyle sürücülerin trafik işaret ve işaretçilerine dikkat etmeleri gerekmektedir.

-Çameli-Fethiye yolunun 45-46.km.sinde yol yapım çalışmaları nedeniyle mevcut güzergahta Sürücülerin trafik işaret ve işaretçilerine uymaları gerekmektedir.

-Sarayköy-Babadağ yolunun 4-5.km.leri arasında otoyol köprü çalışmaları nedeniyle sürücülerin trafik işaret ve işaretçilerine dikkat etmeleri gerekmektedir.

-Nazilli-Denizli yolunun 36.km.sinde (Ortakçı Mevkii) köprü imalatı çalışması nedeniyle Sürücülerin trafik işaret ve işaretçilerine dikkat etmeleri gerekmektedir.

-Sarayköy-Denizli yolunun 20-21.km.sinde bulunan Kumkısık Köprülü kavşağında, otoyol yapım çalışmaları nedeniyle sürücülere trafik işaret ve işaretçilerine dikkat etmeleri gerekmektedir.

-Denizli-Çardak yolunun 10-12.km.leri arasında Otoyol Kocabaş kavşak bağlantı yolu bünyesinde iki adet menfez imalatı çalışmaları nedeniyle yol trafiğe iki taraflı kapatılmış olup, ulaşım otoyol kavşak köprüsünün kollarından kontrollü olarak sağlanmaktadır.

-Muğla-Kale yolunun 24-27. 33-36. ve 44-64.km.leri arasında yol yapım çalışmaları nedeniyle ulaşım tek şeritten kontrollü olarak sağlanmaktadır.

-Muğla-Kale yolunun 36-49.km.leri arasında yol yapım çalışmaları nedeniyle ulaşım bölünmüş yolun bir bölümünden iki yönlü olarak sağlanmaktadır.

-Denizli-Kale-Muğla yolunun 10-11.km.leri arasında heyelan nedeniyle Muğla istikametinde ulaşım gidiş yönünde (sağ şeritten) tek şeritten sağlanmaktadır.

-Denizli-Kale-Muğla yolunun 18-20.km.leri arasında yol yapım çalışmaları nedeniyle ulaşım bölünmüş yolun bir bölümünden iki yönlü olarak sağlanmaktadır.

-Denizli- Kale-Muğla yolunun 5-10.km.leri arasında yol yapım çalışmaları nedeniyle ulaşım bölünmüş yolun bir bölümünden iki yönlü olarak sağlanmaktadır.

-Denizli-Kale-Muğla yolunun 18-19.km.leri arasında Beyağaç Kavşağında yapım çalışmaları nedeniyle sürücülerin trafik işaret ve işaretçilerine dikkat etmeleri gerekmektedir.

-Muğla- Denizli Devlet Yolunun 5-10 km'leri arasında sol tarafta yapım çalışmaları nedeniyle taşıt trafiği bölünmüş yolun bir bölümünden iki yönlü olarak sağlanmaktadır. Sürücülerin trafik işaret ve işaretçilere uyması gerekmektedir.

- Karacasu-Tavas yolunun 0-5.km.leri arasında (Otoyol) Kuyucak Kavşak bölgesi ve (Otoyol ) altgeçit köprüsünde devam eden yapım çalışmaları nedeniyle yol bu kesimde trafiğe kapatılmıştır. Sürücülerin trafik işaret ve işaretçilerine dikkat etmeleri gerekmektedir.

-Karacasu-Tavas yolunun 14-30.km.leri arasında üstyapı yenileme çalışmaları nedeniyle ulaşım bölünmüş yolun bir bölümünden iki yönlü olarak sağlanmaktadır.

-Denizli-Serinhisar yolunun 21-23.km.leri arasında yol yapım çalışmaları nedeniyle ulaşım bölünmüş yolun bir bölümünden iki yönlü olarak sağlanmaktadır.

-Uşak-Sivaslı-Denizli yolunun 25-29.km.leri arasında bölünmüş yol yapım çalışmaları nedeniyle sürücülerin trafik işaret ve işaretçilerine dikkat etmeleri gerekmektedir.

-Uşak-Sivaslı-Denizli yolunun 17-19.km.leri arasında Kirka Köprüsü yapım çalışmaları nedeniyle ulaşım bölünmüş yolun bir bölümünden iki yönlü olarak sağlanmaktadır.

- Uşak-Sivaslı-(Denizli-Çardak Ayrımı) yolunun 30-34.km.leri arasında yol yapım çalışmalarına mevsim şartları nedeniyle ara verilmiş olup, sürücülerin trafik işaret ve işaretçilerine dikkat etmeleri gerekmektedir.

-Çivril-Denizli yolunun 4-5.km.leri arasında yapım çalışmaları nedeniyle ulaşım bölünmüş yolun bir bölümünden iki yönlü olarak sağlanmaktadır.

-Çivril-Denizli yolunun 44-45.km.leri arasında yapım çalışmaları nedeniyle ulaşım bölünmüş yolun bir bölümünden iki yönlü olarak sağlanmaktadır.

-Çivril -Dinar yolunun 28-29.km.leri arasında sanat yapısı çalışmaları nedeniyle ulaşım bölünmüş yolun sağ şeridinden iki yönlü olarak sağlanmaktadır.

-Çivril-Dinar yolunun 2-8.km.leri arasında yol yapım çalışmaları nedeniyle Sürücülerin trafik işaret ve işaretçilerine dikkate etmeleri gerekmektedir.

Diğer Yazılar