DENİZLİ ONU ONORE EDEBİLDİ Mİ?

Üzerinde yaşadığımız kent, tarihi değerleri ve doğal güzellikleriyle eşsiz bir cennet… Bu güzellikleri saymaya kalksam emin olun bu yazı uzadıkça uzar gider… Sadece UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nde yer alan “Beyaz Cennet” olarak nitelendirilen Pamukkale, ismini dünyaya duyurmuş önemli bir merkez.

Denizli’den ismini dünyaya duyuran iki kişi var… Her ikisi de “Yaşayan İnsan Hazineleri” ödüllerinin sahibi oldu. Biri ‘Goca Usta’ olarak anılan Hayri Dev, diğeri ise ‘Sipsinin Sultanı’ diye bilinen Halime Özke…

1933'te doğan, Çameli İlçesi’nin Gökçeyaka Mahalllesi’nde yaşayan ve ‘Cura’ denilen üç telli saz ustası Hayri Dev, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 14 Ocak 2010’da düzenlenen ödül töreninde, 7 kişiden biri oldu ve “Yaşayan İnsan Hazinesi Kültürel Miras Taşıyıcıları” ödülünün sahibi oldu. Çam düdüğü yapımı ve icracısı Goca Usta, ilerleyen yaşına rağmen ismini dünyaya duyurmayı başaran isim oldu ve 2018 yılında sessiz sedasız aramızdan ayrıldı.

Beyağaç’ta yaşayan ve ‘Sipsinin Sultanı’ olarak bilinen sipsi yapımı ve icracısı Halime Özke ise Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2020’de düzenlenen törenle “Yaşayan İnsan Hazineleri” ödülünü almayı başaran ikinci isim oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan ödülünü alan sipsinin sultanı, törenin ardından doğup büyüdüğü memleketine geri döndü, mütevazı hayatına kaldığı yerden devam ediyor.

Türkiye’deki ‘Yaşayan İnsan Hazineleri’ ödülünün sahibi yaklaşık 70 kişiden 2’sinin Denizlili olması, kent için ne kadar onur verici bir durum. Denizli Valiliği, resmi internet sitesinde Hayri Dev için bölüm var. Bu bölümde Goca Usta’nın özgeçmişine dair bilgilere yer verilmiş. Bu konuda Valiliği tebrik ediyorum. Öte yandan Denizli için ikinci bir değer olan Sipsinin Sultanı için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Halime Özke için de aynı çalışma yapılarak, aynı site içerisinde kendisine yer verilmesi gerekli. Sadece birkaç kurumda Halime Özke’nin ödül aldığına dair haber şeklinde yazı mevcut. Aradan 3 yıl geçti. Bu konuda herhangi bir çalışmanın yapılmaması üzüntü verecek bir durum... Özke ve Dev, Denizli kültürünün dünyaya açılmasını sağlayacak iki değer…

 

Diğer Yazılar