DENİZLİ’NİN 17 YIL GÖREV YAPAN BELEDİYE BAŞKANI

Mayıs ayında yapılan Cumhurbaşkanlığı ve 28’inci Dönem Milletvekilliği seçimleri geride kaldı.Muhalefet tarafında, yaşanan mağlubiyetin kızgınlığı, iktidar tarafında ise galibiyetin zafer sevinci hakim oldu. Yapılan genel seçimlerin ardından gözler, 31 Mart 2024’te yapılması planlanan yerel seçime çevrildi. Seçime 172 gün kaldı ve siyasi arenada hareketlilik başladı. Genel seçimlerin ardından bazı partiler kongre sürecine girdi ve 31 Mart seçimleri öncesinde yeni yüzyıla girecek kadroları oluşturdu. Bazı siyasi partilerde aday adayları ve hatta adaylar belirginleşmeye başladı.

Türkiye seçime kilitlenmişken;“Denizli’de en uzun süre belediye başkanlığı görevini kim yürüttü?” sorusu şahsen dikkatimi çekti. Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin resmi internet sitesinde bulunan ‘Eski Başkanlar’ bölümüne göz attım. Denizli’nin en uzun süreli ‘Belediye Başkanlığı’ görevini yürüten isim ise S.A. Zade Hacı Tevfik Bey olmuş. Tevfik Bey, 1905-1920 ve 1925-1927 yılları arasında Denizli’de tam 17 yıl ‘Denizli Belediye Başkanlığı’ görevini yürütmüş.

Denizli’ye 17 yıl hizmet etmiş olan Belediye Başkanı Tevfik Bey hakkında pek fazla bilgi edinemedim ama Tevfik Bey’in görev yaptığı zamanlamaya bakılırsa, Osmanlı’nın son yılları ile Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş ve ilk yıllarını kapsıyor. Milli Mücadele döneminin öncüsü olan Denizli’nin o dönemde Belediye Başkanlığı görevini yürüten Tevfik Bey’in,çok önemli ve başarılı görevlere hizmet ettiğini tahmin ediyorum.

DENİZLİ’YE EN UZUN SÜRE HİZMET EDEN VALİ

Öte yandan “Denizli’de en uzun süreli hizmet eden vali kimdir?” sorusu aklıma takıldı. Bu sefer de Valiliğin resmi internet sitesindeki “Görev Yapmış Valilerimiz” bölümüne göz attım. Denizli’nin ilk Valisi Muhittin Paşa’nın 19 Ağustos 1910’da koltuğa oturmasının ardından, 113 yılda toplam 50 Vali bu kente hizmet vermiş. Sitede yer alan bölüme göre; şu anda görev yapan Vali Ömer Faruk Coşkun, bu şehrin 51’inci valisi olarak görünüyor. Denizli’ye en uzun süreli hizmet veren Vali ise kentin 42’nci valisi Yusuf Ziya Göksu olmuş. 17 Nisan 1996’da göreve gelen Vali Göksu, 17 Şubat 2003’te görevi Türkiye’de ‘Efsane Vali’ olarak bilinen Recep Yazıcıoğlu’na bırakmış.

Diğer Yazılar