İSRAİL-FİLİSTİN SAVAŞI VE ABD ÜSLERİ

7 Ekim'den bu yana Türkiye ve dünya gündeminden düşmeyen İsrail-Filistin Savaşı, tüm şiddetiyle devam ediyor. Orantısız güç kullanan İsrail, çocuk, kadın, yaşlı demeden Filistin halkının üzerinde bomba yağdırmayı sürdürüyor. Özellikle haber kanalları başta olmak üzere pek çok televizyon kanalı, Gazze ve İsrail’den canlı yayınlarla, gelişmeleri an be an izleyicilere aktarıyor.

Ben de savaşı sizler gibi ulusal TV kanallarından takip etmeye çalışıyorum. Pek çok kanalda gösterilen Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Türkiye çevresinde bulunan üslerin yer aldığı harita dikkatimi çekti. Haritada Türkiye haricinde tüm komşu ülkelerde yer alan ABD üslerine yer verilerek;  ‘ABD, üsleriyle Türkiye’yi çevreledi’  şeklinde konuşmalar yapılıyor.

Güney Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Suriye, Irak, Gürcistan, Yunanistan, Malta, Bulgaristan, Kırım, Ukrayna, Romanya ve Ürdün’de bulunan ABD üsleri üzerinden yapılan konuşmalar bana oldukça saçma gelmeye başladı. Neden mi? Söz konusu haritada komşu ülkelerdeki ABD üslerinin yer alması ve Türkiye’de ABD üssü yokmuş gibi davranılması. Oysa basit bir internet araştırması yapan bir lise öğrencisi bile ABD’nin Türkiye’deki üslerini rahatlıkla görebilir.

Ben de internette basit bir araştırma yaparak Wikipedia’da karşıma çıkan sonucu sizlerle paylaşmak istedim.

“Türkiye'nin toplamda 16 noktasında ABD Silahlı Kuvvetleri’ne ait askeri üsleri yer almakta, yine 15 farklı noktada ise NATO radarları vardır. Ayrıca 5 farklı noktada da ABD'nin füze ve nükleer bomba  kontrol merkezleri konuşlanmıştır. İzmit, Balıkesir, Eskişehir, Konya, Ankara, Malatya ve Erzurum’da ise ABD'ye ait nükleer silah depoları yer alıyor. ABD'nin Türkiye'de bulunan en büyük askeri üssü İncirlik Hava Üssü’dür.”

Demem o ki; komşu ülkelerdeki ABD üslerini gösterip Türkiye’de yokmuş gibi davranarak bir de yaygara koparmak, bence çok komik bir durum. Eksik bilgi üzerinden herkesin içerisine korku salmanın kimseye fayda getirmeyeceğinin altını çizmek istedim.

Buradan İsrail'e de Gazze'de yaşlı, çocuk, kadın demeden Filistin halkına uyguladığı zulmü ve orantısız şiddeti sona erdirme çağrısı yapıyorum.

 

Diğer Yazılar