VALİ YAZICIOĞLU NEDEN HERKESİN GÖNLÜNDE?

Haftaya Cuma günü merhum Yazıcıoğlu’nun vefatının 20’nci yıldönümü. Yazıcıoğlu’nu rahmet, özlem ve saygıyla bir kez daha anıyorum. Vali Yazıcıoğlu ile ilgili kısa bir anımı paylaşmak istiyorum. 20’li yaşların başındaydım. Acıpayam’a bağlı Alaattin Mahallesi’nin (O dönemde kasabaydı), çarşısında kalabalık vardı. Akşam saatleri olmasına rağmen herkeste bir telaş hakimdi. Yanaştım kalabalığa ve sordum birine; “Kalabalık ne?”. “Birazdan Denizli Valisi gelecek ve toplantı gerçekleştirecek” yanıtını aldım. Ardından ben de Vali’yi karşılamak için beklemeye koyuldum.

Çok zaman geçmeden bir araç geldi ve kuru kara birisi araçtan indi. Sıradan bir kıyafetle halka selamlayan Vali Yazıcıoğlu; ardından “Haydi toplantıya” diyerek herkesi toplantıya davet etti ve köy kahvesine girdi. Toplantı sırasında arka taraflarda bir yaşlı adam, ayakta dikilmiş Vali’yi dinliyordu. Kalabalık içerisinde onu gören Vali Yazıcıoğlu, hemen talimat vererek, yaşlı adamın bir sandalyeye oturmasını sağlamıştı. Yaklaşık 1 saat vatandaşlarla bir araya gelen Vali Yazıcıoğlu’ndan sonra mahallemize gelen Vali çok fazla olmadı. Bu olay hafızama iyice kazınmış kiunutamıyorum.

Denizli’nin 43’üncü valisi olan Recep Yazıcıoğlu, 20 Şubat 2003’te göreve başladı ve vefat ettiği tarih olan 8 Eylül 2003’e kadar görevi yürüttü. Denizli’de 1 yıl bile görev yapamayan Vali Yazıcıoğlu, tüm kentin gönlüne girmeyi başardı ve vefatının üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen hala Denizli’nin hafızasında ve gönlünde. Peki 1 yıl bile görev yapmayan Vali Yazıcıoğlu’nun bu başarısının sırrı neydi? Hiç düşünüldü mü?

Bu sorulara ben yanıt vereyim. Yine Wikipedia’da, ‘Süper Vali’ olarak anılan merhum Yazıcıoğlu’nun felsefesi kısmında yukarıdaki sorularımın yanıtını bulmak mümkün. Wikipedia’daki yazıyı olduğu gibi aktarıyorum: “Sistemin işleyişine sık sık ağır eleştiriler getiren Yazıcıoğlu, halkın sistemin içerisinde olmadığını bundan dolayı bürokrasinin hantallaştığı ve bu yüzden yerinden yönetim sisteminin uygulanması gerektiğini dile getirmiştir.”

Eskiden devlet adamları tanınmamak için kıyafet değiştirerek halkın içinde dolaşırlardı. Merhum Yazıcıoğlu’nun motosiklete binip özellikle hata yaptığı ve polisleri denetlediği, geceyarısı hasta gibi hastaneye gidip tedavi olduğu ve sağlık çalışanlarını denetlediği, Pamukkale’deki mekanlara müşteri kılığında girip denetleme yapıldığı rivayet edildi.Pekigünümüzde bu denetimleri kaç bürokrat yapıyor, en azından sorumlu olduğu kurumda denetim mekanizmasını gerçekleştiriyor?

Bozdağ’da kayak yapan Vali Yazıcıoğlu, buranın kar kalitesinin çok iyi olduğunu söylemişti. Denizli Büyükşehir Belediyesi ise Yazıcıoğlu’nun vefatından yıllar sonra bu hayali gerçekleştirdi. Tavas İlçesi’nin Nikfer Mahallesi’ndeki Denizli Kayak Merkezi, şehir merkezine 75 kilometre uzaklıktaki 2 bin 420 rakımlı Bozdağ'da yer alıyor. Toplam 13 kilometre uzunluğunda 9 adet pist bulunan merkezde 2 telesiyej, 1 teleski ve yürüyen bant bulunuyor. Amatör ve profesyonel kayakçılara hizmet veren mekanik tesislerde saatte 2 bin 500 kişi taşınabiliyor. Sporlarının tutkunu olan Süper Vali, yamaç paraşütünden raftinge kadar spor dallarının hepsini denedi. Vali Yazıcıoğlu, Gökpınar Barajı’nda jet skiyle tur atmıştı.

Diğer Yazılar