429 MİLYON LİRA BORÇ ÖDENEBİLİR Mİ?

Denizlispor’da iki hafta önce gerçekleştirilen Genel Kurulda İş İnsanı Ahmet Yalın Yıldırım, tek listeyle göreve gelerek taşın altına elini değil adeta gövdesini koydu. Böylesine kötü bir dönemde kimsenin sahip çıkmadığı, sırt çevirdiği yarım asırlık çınarı yönetmeye talip olmak gerçek Denizlisporluluk olsa gerek.

Nasıl gayet pozitif bir giriş oldu değil mi? Ama işin aslı böyle değil.

Kongre günü Mehmet Uz, son ana kadar büyükşehir belediyesinden para bekledi. Beklediği destek gelseydi, göreve devam edecek ve bu iş Ahmet Yalın Yıldırım’a kalmayacaktı. Başkan Vekili Ali Marım vasıtasıyla olumsuz cevap gelince Uz, adaylıktan çekildi ve ihale Ahmet Yalın Yıldırım’a kaldı. Başkan Ahmet Yalın Yıldırım’ın başkanlık düşüncesi var mıydı, bu göreve talip miydi bilmiyorum ama destek gelseydi Mehmet Uz, şu an göreve devam ediyordu.

Denizlispor camiasına yakışmayan vasat bir kongreyi geride bıraktık. Çok fazla detaya girmeden, kısaca değinmek gerekirse tek listeyle yapılan bir kongre olsa da bir kulübün kaderini sadece 38 üye belirledi. Bu arada oy kullanma hakkına sahip 79 delege olduğunu öğrendik. İnsan sormadan edemiyor. Nerede bu kulübün yıllarca ter döken futbolcuları, nerede yöneticileri…

MARIM ÇOK NET KONUŞTU

Denizlispor’da bir dönem başkanlık da yapmış olan, kulübün dinamiklerini çok iyi bilen tecrübeli siyasetçi Ali Marım, kongrede çok net konuştu ve belediye bütçesinden kulübe destek aktaramayacaklarını söyledi. Bu noktada taraftarların kurtuluş ümidi kırıldı. Marım, destek olamayacaklarını söylese de ‘Denizlispor’u yalnız bırakmayacağız’ dedi, destek için Denizlili iş insanlarını işaret etti.

DENİZLİSPOR’UN BORCU 429 MİLYON LİRA

Kongreden iki gün sonra kulüp borçları açıkladı. Toplam borcun 429 milyon 732 bin lira olduğu kaydedildi. Buna göre satıcılara 11 milyon lira, senetlere 1,2 milyon lira, yönetimlere 20,6 milyon lira, personele 2,8 milyon lira, futbolcu, kulüp ve menajerlere 331 milyon lira, teknik kadrolara 5,2 milyon lira, altyapı kaynaklı 1,5 milyon lira, amatör branşlar kaynaklı 763 bin lira, SGK ve vergi borçları 24,1 milyon lira ve alınan avans karşılıkları 30 milyon lira borç olarak gösterildi.

Borç bugünün kuruyla 12 Milyon Euro. Futbol endüstrisinin geldiği nokta baz alınırsa çok büyük bir rakam değil ancak Anadolu kulüpleri için ve her yıl bir alt lige düşen Denizlispor için oldukça yüksek bir rakam.

DENİZLİ BU BORCU ÖDEYEBİLİR Mİ?

Türkiye İhracatçılar Birliği tarafından açıklanan 2024 Nisan ayı ihracat rakamlarına göre Denizli ihracatı 306 milyon dolar seviyesinde seyrederken, Denizli İhracatçılar Birliği’nce kayda alınan ihracat yüzde 1,4 artışla 246 milyon dolar oldu. Denizlispor’un borcu Denizli’nin ekonomik gücü dikkate alındığında ödenemeyecek bir rakam değil. Mesele şu ki; yıllar içinde yaşanan gelişmeler nedeniyle iş dünyası, spor tutkunu kişiler ve kurumların Denizlispor’a olan güveni azaldı, kulübün iyi yönetilmediği algısı güçlendi. Bu da takıma desteği çok aşağıya çekti.

BAŞKAN KENDİ EKİBİNİ KURUYOR

Genel kuruldan iki gün sonra listede yer alan yöneticiler görevden istifa etti. İstifa eden isimlerin bilgileri dışında adlarının aday listesine yazıldığını savundukları iddia edildi. Bu gelişmenin ardından kulüp bir kez daha kongre kararı aldı. 8 Haziran’da yapılacak kongrede Başkan Ahmet Yalın Yıldırım, kendi ekibini kuracak ve daha güçlü bir yönetimle yoluna devam edecek. Kongrede şirketleşme konusunda da önemli adımlar atılacak.

Kulüp Başkanı Ahmet Yalın Yıldırım, Denizlispor’un kurtuluşu olarak görülen şirketleşme konusuna çok önem veriyor. Başkan Yıldırım’ın ilk icraatı bu konuda Denizlili iş adamları ile görüşme yaptığı ve nabız yokladığı gelen duyumlar arasında. Kuşkusuz yeni dönemde Denizlispor için savaşan bir başkan profili izleyeceğiz.

Geçen sezon olduğu gibi yine ilk kez mücadele edeceğimiz bir lig, bizi bekliyor. Tecrübeli isimler takımdan ayrıldığı için ve transfer yasağı nedeniyle tamamen altyapıdan yetişen oyuncularla 3. Lig’de mücadele edeceğiz. 

Başkan Ahmet Yalın Yıldırım ve yeni oluşacak yönetimi çok zorlu bir yaz dönemi bekliyor. Tek dileğimiz, şehrin dinamikleri ve iş insanlarının onları yalnız bırakmayıp, destek olmaları. Klasik tabirle Hakkımızda Hayırlısı!

Diğer Yazılar