TEMAYÜL MÜ? SÜRPRİZ Mİ?

Gelecek yıl mart ayında yapılacak yerel seçimlere ilişkin takvim yaklaşırken siyasi partilerde çok sıkı çalışmalar yürütülüyor. Yerel yönetimlerde aday gösterecekleri isimler üzerinde yoğun mesai harcayan partiler, bir yandan aday adaylığı sürecini başlatırken diğer taraftan  kamuoyu yoklamaları gerçekleştiriyor. Yüksek Seçim Kurulu tarafından 31 Mart 2024'te yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimlerine ilişkin seçim takvimi 1 Ocak 2024'te resmen başlatılacak. Siyasi partilerin yılbaşından önce aday listelerini kesinleştirerek yerel seçim kampanyasını başlatması bekleniyor.

50 İSİM BAŞVURU YAPTI

Çalışmalara en erken başlayan Ak Parti, ekim ayında gerçekleştirdiği olağanüstü genel kurulun ardından yerel seçime odaklandı. Kasım ayı başında aday belirleme takvimini açıklayan iktidar partisi, 9-22 Kasım tarihleri arasında belediye başkanlığı için aday adaylığı başvurularını aldı. Başvuru sürecinde Denizli Büyükşehir ve 19 ilçe belediye başkanlığı için toplam 50 isim başvuruda bulunurken, isimleri  gündemde olmasına rağmen pek çok isim de aday adaylığı müracaatını yapmadı.

BAŞKANLAR DOĞAL ADAY

Elektronik ortamda yapılacak temayül yoklamasında, milletvekilleri, belediye başkanları, meclis üyeleri, il ve ilçe yönetim kurulu üyeleri ile kadın kolları ve gençlik kolları yönetim kurulu üyelerinden oluşan 1800 partili  aday adayları içinden tercihte bulunacak. AK Parti Genel Merkezi tarafından alınan karar gereği mevcut büyükşehir ve ilçe belediye başkanları doğal aday olup aday adaylığı müracaatları alınmazken, adaylığı gündemde olup da aday adaylığı başvurusunda bulunmayan isimlerin temayülde not edilip edilmeyeceği merak ediliyor.

TEŞKİLATIN EĞİLİMİ BELİRLENECEK

Seçimlere karşı her zaman hazırlıklı olan ve 21 yıldır girdiği tüm seçimleri kazanan Ak Parti, 31 Mart 2024'teki Mahalli İdareler Genel Seçimlerinden de başarıyla çıkmak için yerel yönetimlerde görev alacak en doğru adayları belirlemeye çalışıyor. Hafta sonu ülke genelinde çevrimiçi yapılacak temayül yoklamasında teşkilat mensuplarına "Mevcut başkan devam etsin mi? Kimi aday olarak görmek istersiniz?" diye sorulacak. Partinin iller için hazırladığı çok yönlü kamuoyu yoklamaları ve teşkilatın fikri ile önceki seçimlerde alınan sonuçlar değerlendirilip en isabetli adayın ismi tespit edilecek.

KULİSLERDE ADI GEÇENLER ADAYLIK BAŞVURUSU YAPMADI

Merkezefendi ilçesinde önceki dönem belediye başkanı olan Muhammet Subaşıoğlu ile Honaz ilçesinde önceki dönem belediye başkanı olan Turgut Devecioğlu'nun aday adayı olacağı beklentisi varken bu isimler aday adaylığı başvurusunda bulunmadı. Milletvekili adayı olan AK Parti eski Merkezefendi ilçe başkanı Ekrem Başer'e de yerel seçimde aday listelerinde yer verilebileceği kulislerde konuşulurken Başer de aday adaylığı başvurusu yapmadı. Aralık ayının ortalarında açıklanması beklenen AK Parti'nin aday listeleri içerisinde kulislerde geçen isimlerin yanı sıra başka isimlerin de yer alabileceği belirtiliyor.

MHP'YE HANGİ İLÇELER VERİLECEK?

AK Parti'de bu hafta sonu gerçekleştirilecek temayül yoklaması ile adayları belirleme sürecinde önemli bir yol alınması bekleniyor. Yerel seçimler için AK Parti'den sürpriz isimlerin aday gösterilebileceği belirtilirken, diğer partilerin çıkaracağı isimler de adaylık sürecini etkiliyor. Denizli'de Cumhur İttifakındaki partilerin ilçe belediyeleri için yerel seçimlerde hangi partiden aday göstereceği şu an belli değil. Adaylar belirlenirken ittifak partilerinin durumu da dikkate alınacak.

 

Diğer Yazılar