ADAYLAR TAMAM SIRA MECLİS LİSTELERİNDE

Artık yavaş yavaş yerel seçim atmosferine girmeye başladık. 31 Mart Pazar günü yapılacak seçimler için siyasi partiler Denizli özelinde Büyükşehir ve 19 ilçe için adaylarını açıkladı. Cumhur İttifakını oluşturan MHP ve AK Parti adaylarını Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde AK Parti Genel Başkan Vekili Mustafa Elitaş’ın da katıldığı coşkulu bir toplantıyla açıkladı. İttifakı oluşturan partilerden MHP, 2019 yerel seçimlerinde aldığı Çal ve Buldan’a, Honaz ve her ne kadar Ak Partili bir isim olsa da Serinhisar’ı ve Cemal Kobaş’ı ekleyerek ittifaktaki konumumu güçlendirdi. MHP, Çal’da Fethi Akcan ile yola devam ederken, Buldan’da sürpriz bir adım atarak Belediye Başkanı Mustafa Şevik yerine Mesut Sarıbaloğlu ile seçimlere girme kararı aldı.

ADAYLAR TAMAM SIRA MECLİS LİSTELERİNDE

ÖRKİ’DEN PARTİ KÜLTÜRÜNE UYGUN TAVIR

İttifakın AK Parti kanadı ise birçok ilçede mevcut adaylarla yola devam ederken, Pamukkale, Acıpayam ve Çivril gibi büyük ilçelerde mevcut belediye başkanlarını yeniden aday göstermeyerek bana göre cesur bir karara imza attı. Pamukkale’de Avni Örki’nin yerine Halil Pekdemir, Acıpayam’da Hulusi Şevkan’ın yerine Fikret Gümüş, Çivril’de ise Niyazi Vural’ın yerine Gürcan Güven aday oldu. Aday tanıtım törenine Niyazi Vural ve Hulusi Şevkan katılmazken, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, kırgın da olsa törene katılıp partili kimliğini gösterdi.

ADAYLAR TAMAM SIRA MECLİS LİSTELERİNDE

Daha önce İl Başkanlığı da yapan Örki, tanıtım toplantısının ardından takvimlendirdiği projeleri devam ettirdi, seçim sürecinde de belediyenin yatırımlarına devam edeceğini göstererek bir anlamda, “Ak Parti’de alınan kararlara tepki gösterip, tavır almak sonuç getirmez, karara saygılı olup sıranı beklemelisin” düsturunun farkında olduğunu da gösterdi. Örki’nin Halil Pekdemir’in kampanya sürecinde nasıl bir tutum takınacağını da izleyip göreceğiz.

ADAYLAR TAMAM SIRA MECLİS LİSTELERİNDE

CHP SANCILI SÜRECİ TAMAMLADI

Cumhuriyet Halk Partisi ise, yerel seçimler için aday belirleme sürecini sancılı geçirdi. Büyükşehir’de aday arayışının uzun sürmesi, Pamukkale Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Hasan Kazdağlı’nın kendi açıklamasına göre, Ankara’dan “Adayımızsın” denilerek, tabandan gelen tepkiler üzerine PM Üyesi Bülent Nuri Çavuşoğlu’nun açıklanması, Pamukkale’de çok aday adaylı sürecin şeffaf yürütülmeyerek kamuoyunda, “CHP’de tartışma bitmiyor” algısının pekiştirilmesi, Babadağ Belediye Başkanı Ali Atlı’nın 64 gün bekletilip aday adaylığını geri çekmesi, Çivril ve Güney’de açıklanan adaylarla ilgili yaşanan gelişmeler CHP tabanında, alınan nefes kadar önemsenen ön seçim ve temayül yoklaması mekanizmalarının söz verilmesine rağmen hayata geçirilmemesinin beklenen sonuçlarıydı.

ADAYLAR TAMAM SIRA MECLİS LİSTELERİNDE

İYİ PARTİ KÜSKÜNLERİ İYİ DEĞERLENDİRDİ

Seçimlere müstakil girme kararı alan İyi Parti ise küskünler sürecini iyi değerlendirdi. Büyükşehir ve Merkezefendi için Ak Parti’den Muhammet Subaşıoğlu ve Demet Özkan Değirmenci ile adaylık görüşmelerini olumlu sonuçlandıramayan İyi Parti kurmayları Acıpayam’da Ak Parti’den aday adayı olan Mahir Altuğ, Babadağ’da CHP’li Belediye Başkanı Ali Atlı’yı, Baklan’da CHP’den aday adayı olup gösterilmeyen Celal Tuyci’yi, Çardak’ta CHP’den aday adayı olan Mehmet Çakmak’ı ve Buldan’da daha önce CHP’den belediye başkanlığı yapıp, 2019’da Demokrat Parti’den aday olan Mustafa Gülbay’ı transfer ederek stratejisini başarılı sonuçlandırdı. Genel Başkan Meral Akşener’in de katılımıyla adaylarını tanıtan İyi Parti’de beklendiği gibi Denizli Milletvekili Yasin Öztürk Büyükşehir, 5 yıl başkan yardımcılığı yapan Fatih Coşkun Merkezefendi adayı oldu.

ADAYLAR TAMAM SIRA MECLİS LİSTELERİNDE

Küskünler sürecini iyi değerlendiren bir diğer parti de Büyük Birlik Partisi oldu. Honaz’da Cumhur İttifakının aday göstermediği eski belediye başkanı Turgut Devecioğlu’nu, Baklan’da Ak Parti’den aday adayı olan Nasuh Altuntaş’ı ve Bozkurt’ta Hamdi Cin’i aday gösteren BBP, bu ilçelerde iddialı konuma geldi.

297 MECLİS ÜYESİ SEÇİLECEK

Aday belirleme sürecini tamamlayan siyasi partiler şimdi de yoğun olarak Belediye Meclisleri için aday belirleme sürecini yürütüyor. Siyasi partilerin Yüksek Seçim Kurulu’nun takvimine göre 20 Şubat akşamına kadar başkan adaylarının yanı sıra belediye meclisi aday listesini de seçim kurullarına vermesi gerekiyor. Yerel seçimlerde Denizli’nin 19 ilçesinde nüfuslarına göre 297 belediye meclis üyesi seçilecek. Belediye Meclisi için Pamukkale ve Merkezefendi’de 37, Acıpayam ve Çivril’de 25, Sarayköy, Tavas, Buldan, Kale ve Honaz’da 15, Serinhisar, Bozkurt, Çal, Çameli’de 11, Çardak, Güney, Bekilli, Baklan, Beyağaç ve Babadağ’da 9 kişi seçilecek. İlçe belediye başkanları ve meclis üye sayısı oranına göre yapılacak hesaplama ile de Büyükşehir Belediye Meclisi oluşturulacak.

ADAYLAR TAMAM SIRA MECLİS LİSTELERİNDE

Partilerin meclis adaylarını belirleme süreci tamamlandıktan sonra vatandaş olarak seçim hareketliliğini daha yakından hissedeceğiz. Sahaya inip seçim çalışmalarına başlayan adaylar 20 Şubat’tan sonra ekipleri ve meclis üyeleri ile birlikte daha kalabalık ve yoğun olarak çalışmalarını hızlandıracak.

Tüm adaylara şimdiden başarılar diliyorum. Temennim Ramazan ayının da başlamasıyla kavgasız, gürültüsüz, adayların kendilerini ve projelerini anlattığı, karalayıcı, kavgacı, bel altı siyasetten uzak durduğu, Denizli’ye yakışan bir seçim süreci geçirmemiz.

Esen kalın.

Diğer Yazılar