CHP İL BAŞKANI GÖREVDEN ALINIR MI?

Genel seçimlerin kaybedilmesinin ardından Millet İttifakı'nın amiral gemisi Cumhuriyet Halk Partisi'nde hareketlilik sürüyor. Öncülüğünü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Grup Başkanı Özgür Özel'in yaptığı “Değişim” hareketi, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın 200 kilometre yürüyerek CHP Genel Merkezi önünde Kemal Kılıçdaroğlu'na yaptığı görevi bırakma çağrısı, parti içinden yükselen değişim taleplerine kongreler sürecini de eklersek CHP'nin sıcak bir yaz geçireceğini söyleyebiliriz.

Seçim sonrası değerlendirme sürecinde 21 Haziran günü CHP Genel Merkezi'nde 81 İl Başkanı ile yaptığı 10 saat süren toplantı da partide çok konuşuldu. Toplantıda seçim sürecindeki yanlışlar değerlendirilirken, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun, İl Başkanlarını kampanya sürecinde diğer partililerle ve örgüt içerisinde koordineli çalışılmaması noktasında eleştirdiği, bazı başkanların ise Genel Merkezi zamanında muhatap bulunamama, seçim sürecinde koordine olamama, örgütsel organizasyonun sağlanamaması eleştirileri getirdiği kamuoyuna yansıdı.

Horzum, eleştirileriyle toplantıya damga vurmuş

Yaptığım kulislerden bu toplantıda en sert eleştirileri Denizli İl Başkanı Ali Osman Horzum'un getirdiği, Horzum'un eleştirilerinde partide bir değişim ve dönüşümün zamanının geldiğini, bu değişimin kişiler bazından ziyade, yapısal ve sistemsel düzeyde olması gerektiğini vurguladığı, parti üst yönetiminin üvey evlatlarına öz evlatlarından fazla değer verdiği, il, ilçe örgütlerinin yok sayıldığı, helalleşmenin ise örgütle yapılması gerektiği, CHP'nin fabrika ayarlarına dönmesini dile getirdiği, hatta daha ötesi, 'Genel Başkan değişikliğinin değişimin bir parçası' olduğunu söylediğini öğrendim. Toplantıda diğer İl Başkanları oturduğu yerden konuşurken Horzum'un kürsüye çıktığı da edindiğim bir başka bilgi. Bilgi kaynaklarım bu eleştirileri teyit etti.

Toplantıda konuştuklarını açıklamadı

Bu konuda görüşlerini almak için İl Başkanı Ali Osman Horzum'la konuştum ve bu eleştirileri getirip getirmediğini sordum. Kendisini bu konuda Ankara ve Denizli'den bazı gazetecilerin aradığını, onlara kapalı bir toplantıda yapılan konuşmaları açıklamasının doğru olmadığını söylediğini belirterek, bana da nezaketen aynı yanıtı verdi.

Genel merkezde Horzum'un adının görevden alınacak İl Başkanları arasında ön sıralarda yer aldığının konuşulduğunu, böyle bir duyumu olup olmadığı yolundaki soruma ise, bu yönde bir bilgisi olmadığını, Denizli'de de kongre sürecinin başladığını ve sürecin sağlıklı yürümesi için çalışmalara devam ettiklerini dile getirdi.

Kongre süreci tetikleyebilir

İl Başkanı Ali Osman Horzum, sorularımı bir politikacı tavrıyla savuşturdu ama edindiğim bilgiler kongreler sürecinde görevden almaların gündeme gelmesi halinde listenin başındaki isimlerden biri olduğunu söyleyebilirim. Partideki değişim rüzgarı kongreleri de mutlaka etkileyecek ve muhalif teşkilatlar, Ankara'dan yakın takip edilecektir.

Adaylarda hareketlilik başladı

Denizli'de kongrelerle ilgili edindiğim bilgileri de kısaca aktarmak isterim. Pamukkale ilçesinde Uğur Coşkun ve Gökhan Çankır, Merkezefendi'de mevcut başkan Müjdat İlhan, İl Kongresinde ise İl Başkanı Ali Osman Horzum, Pamukkale Belediye Başkan Adayı Ahmet Divarcı ve eski Merkezefendi İlçe Başkanı Tolga Varlıker'in ismi aday olarak konuşulmaya başladı. Ekim ayında yapılacak İl Kongresine kadar çok daha farklı isimler gündeme gelecek, farklı gelişmeler yaşanacaktır.

CHP kulislerinde şimdilik bunlar konuşuluyor. Sağlıkla kalın.

 

 

 

Diğer Yazılar