CHP'NİN PAMUKKALE SEVDASI

Ülke genelinde yerel seçim çalışmalar hız kazandı. Partilerde aday adaylığı başvuru süreci tamamlanmak üzere. AK Parti başvuru sürecini bitirdi, temayül yoklamalarını yaptı. CHP'de daha önce 28 Kasım olarak açıklanan aday adaylığı başvuru süreci 5 Aralık tarihine kadar uzatıldı. 31 Mart'ta aday olmak isteyen devlet memurları, akademisyenler, siyasi partilerin il ve ilçe yöneticileri ile oda başkan ve yöneticileri de bugün saat 17.00'ye kadar görevlerinden istifa edecekler. Bu takvimle birlikte yerel seçim maratonu da resmi olarak başlamış oluyor.

AK Parti ile MHP'nin FETÖ'nün 15 Temmuz 2016 tarihinde kalkıştığı darbe girişimi sonrası başlayan işbirliği yerel seçimlerde de sürecek. İyi Parti'nin 81 ilde de kendi adayları ile seçime girme yönünde aldığı Genel İdare Kurulu kararı Genel Başkan Meral Akşener'in dün CHP Lideri Özgür Özel'le yaptığı görüşme sonrası yeniden ele alınacak. Bunu İyi Parti Genel Başkanı Akşener, görüşme sonrası kendisi dile getirdi.  Bu görüşme ile iki partinin yerel seçimlerde genel düzeyde ittifak gerçekleştirmese de iller düzeyinde bazı iş birlikleri yapabilmesinin önü açıldı diyebiliriz. Bu yumuşamada İyi Parti'de son dönemde ardı ardına gelen istifalar ve Ümit Dikbayır'ın ülke gündemine oturan iddiaları sonrası yaşananların da etkili olduğunu söylersek haksız çıkmayız. İyi Parti'nin GİK toplantısında alınacak karar yerel seçime önemli ölçüde etki eder. Bazı illerde iş birliği kararı alınırsa ‘Denizli de içinde olur’ diye düşünüyorum.

CHP'de güç dengeleri değişti

Bu uzun girizgahtan sonra gelelim CHP'nin yerel seçimde nasıl bir yol izleyeceğine. Tarihe geçecek Kurultay'da Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçimleri kaybedip partinin başına Özgür Özel'in gelmesinin ardından CHP'de güç dengeleri özellikle Genel Merkez başta olmak üzere iller bazında da ciddi değişikliklere yol açtı. Özel'e seçim sürecinde 14 delegenin imzasıyla değişimden yana açık destek veren Denizli örgütü de parti yönetiminde söz sahibi oldu. Eski İl Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, Parti Meclisi'ne girdi, Yurt İçi ve Yurt Dışı Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ensar Aytekin'in ekibinde görev aldı. 18 ilin örgütlenme sorumluluğunu üstlenen Çavuşoğlu, adayların belirlenmesi sürecinde önemli bir rol üstlenecek.

Adaylar üç yöntemle belirlenecek

CHP'de Genel Merkez düzeyinde görev üstlenen Çavuşoğlu ile geçtiğimiz günlerde telefonla görüştüm, Yerel seçimlerle ilgili uzun bir değerlendirme yaptı, aday belirleme süreci hakkında bilgi verdi. Belediye başkan adaylarının üç yöntemle belirleneceğini söyleyen Çavuşoğlu, CHP'li başkanların olduğu yerlerde Memnuniyet Anketi yapacaklarını, anket sonucunda başarılı görülen başkanların yeniden aday gösterilip, halktan yeterli desteği alamayan başkanların yerine yeni isimlerin aday gösterileceğini ifade etti. Çavuşoğlu, mevcut başkanlar için anket sürecinin başladığını, sonuçların değerlendirilmesi sonunda karar verileceğini vurgularken, ikinci yöntemin eğilim yoklaması şeklinde yapılacağını dile getirdi. Seçim takvimi uygun olmadığı için hakim gözetiminde ön seçim yapamadıklarını belirten Çavuşoğlu, eğilim yoklaması yapılan seçim bölgelerinde sonuçların bağlayıcı olacağını söylemeyi de ihmal etmedi. Bu noktada özellikle teşkilatların taleplerinin dikkate alınacağını da ekledi.

CHP'NİN PAMUKKALE SEVDASI

Genel Merkez seçim bölgelerinde değerlendirme yapacak

CHP Parti Meclisi Üyesi Bülent Nuri Çavuşoğlu, aday belirlemede uygulanacak üçüncü yöntemin Genel Merkez'den görevlendirilen isimlerin seçim bölgelerini gezerek aday adayları hakkında partililer, sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlarla yapacağı görüşmeler sonrası verecekleri raporlar olduğunu telefonda aktardı.

CHP'lilerin Pamukkale sevdası

Öte yandan CHP'de aday adaylığı başvurularında Pamukkale ilçesi öne çıktı. Merkezefendi Belediyesi'nde Şeniz Doğan'ın yeniden adaylığına kesin gözle bakılması, Büyükşehir Belediyesi'nde güçlü Osman Zolan figürü belediye başkanlığı hayali kuran CHP'lilerin Pamukkale'ye yoğunlaşmasına yol açtı. Milletvekili adayı İlhan Özcan, eğitimci Ali Kurt, İlçe Başkan Adayı Gökhan Çankır Pamukkale için aday adaylığı başvurularını yaparken, eski milletvekili Ali Rıza Ertemur, Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, Honaz Belediye Başkanı Yüksel Kepenek ve Milletvekili Adayı Adil Demir'in de Pamukkale'ye talip olduğu biliniyor. Ama, Pamukkale için heveslenen isimler İyi Parti ile Denizli'de seçim işbirliği kararı alınırsa büyük “hayal kırıklığı” yaşayabilir diyerek noktayı koyalım.

CHP'NİN PAMUKKALE SEVDASI

 

 

Diğer Yazılar