DENİZLİ'DE MHP'Lİ SEÇMENİN İTTİFAKTAN BEKLENTİLERİ

Siyasi partiler yerel seçim hazırlıklarını sürdürüyor. Daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi Millet İttifakı, genel seçimlerden sonra dağıldı. İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, seçimlere 81 ilde kendi adayları ile gireceğini defalarca dile getirdi, bazı il ve ilçelerde adaylarını açıkladı bile. İttifakın diğer bileşenlerinden de yerel seçimlere parti olarak girecekleri yolunda açıklamalar geliyor.

Millet İttifakı dağılırken, Cumhur İttifakı'nın iki büyük partisi Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi'nde 15 Temmuz darbe girişiminden sonra başlayan ortaklık güçlenerek devam ediyor. Özellikle MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Cumhurbaşkanı Yardımcılığı, Bakanlık gibi talepler öne sürmeden Ak Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a verdiği koşulsuz ve şartsız destek Cumhur İttifakı'nda bağları güçlendiriyor. Bahçeli'nin yerel seçimlere de ittifak olarak gireceklerini açıklaması muhalefetin dağınık görüntüsünü de dikkate alırsak Cumhur İttifakı'nın seçimlerdeki beklentisini artırıyor. Denizli'de de Ak Parti ve MHP kurmayları 20 belediyenin tamamını kazanacakları iddiasını sık sık dile getiriyor.

BELEDİYELERDE UYUMLU BİR DÖNEM YAŞANDI

Yerel seçimlere yaklaşık 6 ay var. Partiler ve kulisler hareketli ama seçim süreci daha başlamadı. Cumhur İttifakı 2019 seçimlerinde Denizli Büyükşehir ve 19 ilçe belediyesinden 14'ünü kazandı. 15 belediyeden 13'ü Ak Partili, Buldan ve Çal ilçelerini ise MHP'li başkanlar yönetiyor. Geçen 4,5 yıllık süreçte Cumhur İttifakı'nda tepedeki uyumun yerel yönetimlerde de sergilendiğini söyleyebiliriz. Belediye Meclislerinde birkaç küçük görüş ayrılığı dışında büyük bir sorun yaşanmadı, iki partinin belediye başkanları ve meclis üyeleri ittifak ruhuna uygun hareket etti.

İTTİFAK RUHU YÖNETİME DE YANSIMALI

Geçen hafta bir grup MHP'li isimle uzun bir sohbet gerçekleştirdik. Bu isimlerin tamamı partide çeşitli görevlerde bulunmuş ve bulunmaya devam eden, ülkücü kimlikleriyle öne çıkan, uzun yıllar MHP saflarında siyaset yapan kişiler. Partililerin 2024 yerel seçimlerinde ittifak ortağı Ak Parti'den beklentilerini dile getiren MHP'li isimlerin vurguladığı en önemli nokta, ittifak ruhunun belediye yönetimlerine de yansıması. Büyükşehir dahil 20 belediyede MHP'li isimlerin belediye yönetiminde etkin görevlerde yer almadığını, söz sahibi olamadığını söyleyen partililer, sadece Pamukkale Belediyesi'nde bir başkan yardımcısının MHP'li olduğunun altını çizdi.

MHP'NİN GÖZÜ PAMUKKALE'DE

2019 yerel seçimlerinde Ebru Leman Kalkan'ın Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığının açıklandığını, Cumhur İttifakı'nın verdiği kararla Kalkan'ın adaylığının geri çekildiğine dikkat çeken MHP'li isimler, buna rağmen belediyelerde yeteri kadar temsil edilmediklerini düşünüyor, başkan yardımcısı, daire başkanı sayısının daha fazla olması gerektiğini söylüyor. MHP'li seçmenlerin oylarının ittifak için önem taşıdığını söyleyen partililer, MHP'li ilçe belediyesi sayısının da artması gerektiğini ifade ediyor. Pamukkale, ilk zikredilen belediye olarak öne çıkarken, Buldan ve Çal'ın dışında Babadağ, Baklan, Serinhisar da istenen ilçeler arasında.

NİLGÜN ÖK'ÜN İTTİFAK ÇIKIŞI

Ak Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök'ün birkaç hafta önce yaptığı ittifak çıkışı da MHP'li isimleri oldukça rahatsız etmiş. Ök, katıldığı bir televizyon programında ittifakları benimsemediğini belirtmiş ve “Hem MHP hem de Ak Parti olarak kendi adaylarımızla girmemizin daha doğru olacağını düşünüyorum” demişti. Konuştuğum MHP'li isimler son genel seçim sonuçlarına da dikkat çekerek, yerel seçimlerde MHP'nin oylarının çok önemli olduğunu, Ak Parti'nin ittifak desteği olmadan birçok belediyede seçimleri kaybetme riski taşıdığı iddiasında da bulundu.

Sonuç olarak yerel seçimlerde Denizli'de de iki partinin kurmayları arasında sıkı bir pazarlık yaşanacağı görülüyor. MHP tabanı Denizli'de yönetimde daha çok söz hakkı istiyor. Bana sorarsanız, 30 yıllık mesleki deneyimlerimin ışığında meclis üyeliklerinin belirlenmesinde Denizlili kurmayların etkili olacağını, belediye başkan adaylarının belirlenmesinde ise genel merkezlerin son noktayı koyacağını söyleyebilirim.

Esen kalın…


 

Diğer Yazılar