DENİZLİ'DE SU FİYATLARI NE ZAMAN İNDİRİLECEK?

Ülke genelinde ve Denizli'de ciddi bir değişimin yaşandığı yerel seçimlerin üzerinden 39 gün geçti. Seçilen belediye başkanları mazbatalarını alıp koltuğa oturdu, belediye meclisleri toplanıp organ seçimlerini gerçekleştirdi, başkanlar tebrikleri kabul etti. Artık seçilen başkanlar için iş yapma ve seçim döneminde verdikleri vaatleri yerine getirme dönemi başladı. Başkanların vaatlerini yerine getirmek için 5 yıl süreleri var, ancak kampanya döneminde göreve gelir gelmez gerçekleştirme sözü verdikleri de var. 

BELEDİYELERİN AĞIR BORÇ YÜKÜ VAR

Vaatler konusuna gelmeden önce belediyelerin mali yapısından söz etmekte fayda var. Seçimlerin hemen ardından yeni seçilen belediye başkanları geçmiş dönemin borçlarını belediye binalarına astıkları afişlerle açıkladı. Denizli'de Büyükşehir ve 19 ilçe belediyesinde koltuklarını koruyarak yeniden seçilen sadece 5 belediye var. Merkezefendi, Çameli, Bozkurt, Baklan ve Honaz dışında 15 belediyede başkanlar değişti. Bu belediyeler mali durumu açıklamadığı için 15 belediyenin ciddi bir borç yükü içinde olduğunu asılan afişlerden öğrendik. 

DENİZLİ'DE SU FİYATLARI NE ZAMAN İNDİRİLECEK?

ESKİ BAŞKANLAR KABUL ETMESE DE BORÇLAR ÖDENECEK

Büyükşehir Belediyesi, Başkan Nuri Çavuşoğlu'nun açıkladığı rakamla 11 milyar 130 milyon 969 bin Türk Lirası ile borcu açıklanan belediyeler arasında Balıkesir'den sonra en fazla borçlu olan belediye gözüküyor. Önceki Başkan Osman Zolan, Çavuşoğlu'nun açıkladığı rakamın gerçek olmadığını söyleyip Büyükşehir Belediyesi'nin borcunun alacaklar düşüldüğünde 441 milyon TL olduğunu açıklasa da uzun vadeli borçlar da dikkate alındığında Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin ciddi bir borç yükü ile devralındığını söyleyebiliriz. Her ne kadar afiş asmasa da Belediye Meclisi toplantısında Pamukkale Belediyesi'nin borcunun 816 milyon lira olduğu açıklandı. Seçim döneminde Merkezefendi Belediyesi'nin borçları da gündeme gelmiş ve Başkan Şeniz Doğan, belediyenin 850 milyon lira borçlu olduğu iddialarına 202 milyon lira borçları olduğu yanıtını vermişti. Birkaç örnek de ilçe belediyelerinden verirsek Acıpayam'ın 140 milyon, Çal'ın 73 milyon, Çivril'in 79 milyon, Babadağ'ın 12 milyon, Sarayköy'ün 67 milyon, Tavas'ın 61 milyon Buldan'ın 109 milyon lira borcu olduğu seçilen başkanlar tarafından açıklandı. Her ne kadar eski başkanlar rakamları kabul etmese de belediyelerin ciddi borçları olduğu ve bu borçların ödeneceği bir gerçek.

ÇAVUŞOĞLU'NUN EN ÖNEMLİ VAADİ SU FİYATLARININ YÜZDE 50 DÜŞÜRÜLMESİ

Gelelim ana konumuza…

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu'nun, seçim kampanyasında verdiği vaatler arasında en fazla dikkat çeken ve en çok konuşulanları su fiyatlarında yüzde 50 indirim ve kirada oturan ve tek maaşla geçinen emekliye Ramazan ayında ikramiye verme vaadi olmuştu. Çavuşoğlu, Büyükşehir Belediye binası önünde çektiği videolarla Denizli halkına seslenmiş ve “Yetti gari bu su ücreti diyen halkın sesinin duyulmasını istiyorum. Su bedelinin bu kadar fahiş fiyatlı olması içime sinmiyor, vicdanımı yaralıyor. Çünkü su bir haktır. Su yaşamdır. Buradan bir kez daha bütün Denizli halkına söz veriyorum; su ücretlerinde yüzde 50 indirim yapacağız” ve  “Emekliler feryat ediyor, bu şartlarda ne geçinebiliyorlar ne de torunlarının ne çocuklarının yüzlerini güldürebiliyorlar. Pek çok emeklimizin evleri kira, faturaları cep yakması ise cabası. Pazar ise çıkılacak gibi değil. Emeklilerimize rahat bir nefes aldıracağız. 31 Mart’ın hemen ardından Ramazan Bayramı’mızı karşılayacağız. Söz veriyorum; 10 Nisan’da Ramazan Bayramı’nda evi kira olup tek emekli maaşıyla geçinenlerin tamamına devletin verdiği yardımın iki katı desteği vereceğiz. Emekli ikramiyesiyle herkesin yüzü gülecek” açıklamasını yapmıştı.

SU FİYATI HER AY OTOMATİK OLARAK ARTIYOR

Denizli Büyükşehir Belediye Meclisinin aldığı kararla şehrimizde su fiyatları her ay enflasyon oranında artıyor. Yani asgari ücretli, emeklinin maaşları artmadan Denizli’de su fiyatı artıyor. Örnek verirsek konutlarda Nisan ayı başında okunan saatlerde 13 tona kadar 20,47 TL olan ilk kademe su bedeli, mayıs ayında 21,25 TL’ye, işyerlerinde nisan okumalarında 20 tona kadar 47,14 TL olan ilk kademe su bedeli mayıs ayı okumalarında 48,63 TL’ye yükseldi. İkinci ve üçüncü kademelerde bu artış TL oransal olarak daha fazla. Yazdığım rakamlar sadece su bedeli. Bir de buna Atık Su Bedeli, Çevre Temizlik Vergisi, KDV, Atık Su Bedelinin KDV’si eklendiğinde fatura iki katına çıkıyor. 

BELEDİYE MECLİSİ 14 MAYIS SALI GÜNÜ

Otomatik artış yetmezmiş gibi seçim öncesi dönemde sayaç okuma dönemi kısa tutulup, nisan başında çıkan faturalarda süre birkaç gün uzayında Denizli halkı su faturalarına isyan eder noktaya geldi. Çevremdeki birçok kişiden yeni gelen faturaların öncekinden çok daha yüksek olduğu yolunda şikayetler duydum. Su indirimi takvim gereği ilk Belediye Meclisinde görüşülemedi. Dolayısıyla su indirimi ve emekliye verilen ikramiye sözü hayata geçirilemedi. Büyükşehir Belediye Meclisi, 14 Mayıs Salı günü toplanıyor. Meclis gündemi henüz belli değil. Ancak geçen ay Başkan Bülent Nuri Çavuşoğlu, yapılacak yardımlarla ilgili maddelerin mayıs ayı meclisine alınması talimatını vermişti. Su, Büyükşehir Belediyesinin önemli gelir kalemlerinden biri. Ama halk, su fiyatlarının ne zaman düşürüleceğini merakla bekliyor. Açıklanan borç yükünü de dikkate alırsak emekli ikramiyeleri ve su indirimi bütçeye önemli bir yük getirecek.

Bizim de gözümüz 14 Mayıs’ta yapılacak mecliste olacak. Bakalım, Denizli halkına beklediği müjde verilecek mi?

Esen Kalın.

Diğer Yazılar