İYİ Parti, Denizli'de ne yapacak?

Değerli okuyucularım;

Yaşadığım sağlık sorunu nedeniyle bir süre köşe yazılarıma devam edemedim. Bu nedenle sizlerden özür diliyorum. Kanuni Sultan Süleyman'ın, “Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” sözünden hareketle hepimiz için en önemli değerin sağlığımız olduğunu vurgulayarak yazımıza geçelim.

Yaz aylarının sona ermesi ile birlikte 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçim çalışmaları da hızlanmaya başladı. Siyasi partiler bir yandan kongre süreçlerini tamamlarken, bir yandan da kulislerde seçim çevreleri için aday adaylarının ismi daha fazla konuşulmaya başlandı. Öte yandan Millet İttifakında 14 Mayıs ve 28 Mayıs süreçleri ile ilgili karşılıklı açıklamalar sürüyor, ittifak sürecinde yaşananlar, konuşulanlar, konuşulmayanlar gün yüzüne  çıkıyor.

Millet İttifakı dağıldı

Yasal olarak yerel seçimlerde ittifak kurulamıyor, seçim iş birlikleri yapılabiliyor. Cumhur İttifakında görülen o ki;  15 Temmuz sürecinden sonra başlayan ve bugüne taşınan Ak Parti-MHP birlikteliği yerel seçimlerde de sürecek. İttifakın iki büyük partisi diğer bileşenleri bir yana, uyum içinde yürüyüşünü sürdürüyor. Millet İttifakı ise yetkili isimlerin yaptığı açıklamalara göre seçimlerden sonra dağıldı. İttifak sürecinde yaşananlarla ilgili  karşılıklı eleştiriler sürüyor. İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener de, yerel seçimlere kendi adayları ile gideceklerini ve 81 ilde aday çıkaracaklarını açıkladı.

Denizli'de Büyükşehir ve 19 ilçede aday çıkaracak

İyi Parti'nin aldığı kararın Denizli özeline nasıl yansıyacağı hakkında Denizli Milletvekili Yasin Öztürk'le konuştum. Yaklaşık bir saat süren görüşmede genel seçim sürecini değerlendirdik, yerel seçim stratejisini konuştuk. Öztürk, açık bir şekilde İyi Parti olarak Denizli'de CHP ile işbirliği yapmayacaklarını, seçimlere kendi adayları ile gireceklerini söyledi. İyi Parti'nin Denizli Büyükşehir ve 19 ilçede aday göstereceğini belirten Öztürk, seçimlere kendi adaylarına girmelerinin Denizli özelinde gerekçelerini de açıkladı.

Tabanımız ittifak istemiyor

2019 yerel seçimlerinde CHP ile işbirliği yaptıklarını, bu işbirliğinin 2023 Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerde Millet İttifakına dönüştüğünü belirten  Öztürk, 2019 yerel seçimlerinde ve özellikle Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sahada çok net bir şekilde İyi Parti'ye  oy vermek isteyen bazı seçmenlerin CHP ile ittifak yaptıkları için oy tercihlerini değiştirdiğini,  kendini milliyetçi olarak tanımlayan seçmenlerin bir bölümünün CHP ile ittifak yapmalarını onaylamadığı gördüklerini ifade etti. 

Yerel iş birliği genel politikaları etkiliyor

Millet İttifakının genel seçimler sonunda bittiğini, buna rağmen 2019 yerel seçimlerinde CHP ile yapılan iş birliğinin kazanılan belediyelerde sürdüğüne dikkat çeken Öztürk, 2024 yerel seçimlerinde yapılacak bir iş birliğinin 2028 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonrasına da sarkacağını söyleyerek,  bu durumun İyi Parti'nin kendi seçim stratejisi ve politikaları açısından sakıncalar içerebileceğini vurguladı.

Yerel seçimlerin kendi dinamiği var

İyi Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, seçimlere kendi adayları ile girmelerinin bir başka gerekçesinin de yerel seçim dinamikleri olduğunu söyledi. Yerel seçimlerde aday profilinin daha ön plana çıktığını, doğru adayın partisinden daha yüksek oy alarak başkan seçilebildiğini ifade eden Öztürk, “Bunun bir çok ilçe ve beldede örneği var. Yüzde bir oyu olmayan parti doğru bir adayla seçim kazanabiliyor. Ayrıca, Ege Bölgesi ağırlıklı olmak üzere AKP'ye oy vermeyen demokrat gelenekten gelen merkez sağ bir seçmen kitlesi var. Bu kitle 2002'den bu yana siyasi konjonktür gereği CHP'ye oy veriyor. Bu kitlenin merkez sağda kendini temsil edecek bir parti arayışı var. İyi Parti bu kitleye hitap eden bir parti. Bu da yerel seçimlere kendi adaylarımızla girme kararımızda önemli bir etken” ifadelerini kullandı.

Sonuç olarak İyi Parti'nin, ülke genelinde aldığı kararı Denizli'de de uygulayacağını partinin TBMM'deki temsilcisi Yasin Öztürk dile getirdi. Bunun tek istisnasının Büyükşehir'de “kazanacak aday” olması halinde hayata geçirilebileceğini eklemeyi de unutmadı Öztürk. İzleyip göreceğiz.

 

Diğer Yazılar