Ömer Seyfettin'in Diyet'i ve Yaklaşan Yerel Seçimler...

İYİ Parti'nin 3. Olağan Kurultayı hafta sonunda Ankara'da yapıldı ve Meral Akşener tek aday olduğu kurultayda geçerli bin 1151 oyun bin 127'sini alarak yeniden Genel Başkan seçildi. Kurultay'a damga vuran Meral Akşener'in açıklamaları oldu. Oldukça sert bir üslup kullanan Akşener, hem parti içindeki eleştiri ve dedikodulara, hem de Millet İttifakı ile CHP'ye yönelik sert eleştiriler getirdi.

Akşener'in açıklamalarında en fazla öne çıkarılan konu 15 milletvekilinin 2018 seçimleri öncesi CHP'den İyi Parti'ye geçmesi oldu. “Biz önce bu parti seçime girebilsin diye CHP’den 15 milletvekili istedik. Hayatımın en büyük pişmanlığıdır. Hesap yapıyoruz, hesap veriyoruz. Savaşmalıydık. Bileğimizin gücüyle o seçime girmeliydik. Girmiyorsak da,  gereğini yapmalıydık. Savaşmadık ve 15 milletvekili istedik. Kılıçdaroğlu’na buradan bir kez daha teşekkür ediyorum ama o gün bu gün, 15 milletvekilinin bedelini ödeyemedik” diyen Akşener, yaşadıkları durumu Türk edebiyatının ünlü yazarı Ömer Seyfettin’in Diyet hikayesine benzetti.

“Bundan sonra size hayatta başarılar diliyorum”

Kendisini bu durum nedeniyle çok kötü, çaresiz ve aşağılanmış hissettiğini söyleyen Akşener, seçim yenilgisinin faturasının İYİ Parti'ye kesilmek istendiğine dikkat çekerek Altılı Masa'ya da, “Bundan sonra size hayatta başarılar diliyorum” diyerek üstü kapalı ittifakın sona erdiğini ifade etti. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunun ardından bazı İYİ Parti kurmayları da Altılı Masa etrafında oluşturulan ittifakın sona erdiği yönünde açıklamalar yapmıştı.

İttifak dağıldı mı?

Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinin tamamlanmasının ardından Millet İttifakı'nda iç hesaplaşmalar, değişim arayışları, karşılıklı suçlamalar sürüyor. Saadet, Deva ve Gelecek Parti, CHP kontenjanından kazandıkları 34 milletvekili ile ittifaktan en kazançlı çıkan partiler oldu. Üç partinin TBMM'de grup kurma ve aynı isimde birleşme görüşmeleri de sonuçsuz kalmış gözüküyor. İttifakın asıl kaybedenleri CHP ve İYİ Parti oldu.

CHP'de değişim olur mu?

CHP'de değişim arayışları sürüyor. Altılı Masanın mimarı Kemal Kılıçdaroğlu, her ne kadar İl Başkanları, milletvekilleri, Ekrem İmamoğlu, Özgür Özel, Canan Kaftancıoğlu gibi isimlerle görüşmeler yapıp konumunu korumak istese de yükselen parti içi muhalefeti durdurması biraz zor görünüyor. Bir strateji kurguladı, adeta imkansızı başararak muhalefetin tüm unsurlarını bir araya getirdi, önemli seçim vaatleri verdi ama başaramadı. 14 Mayıs'a büyük umutlar bağlayan yığınlar tarif edilemez bir hüsran yaşadı. Şimdi bir yıla kalmadan bir yerel seçim var. Değişim isteyenler, yerel seçimlerin de kaybedilmesini istemediklerini, yeni bir heyecana ihtiyaçları olduğunu söylüyor, Kılıçdaroğlu ise yeni bir strateji kurgulayarak 2019'daki yerel seçim başarısını tekrarlayarak partinin başında kalmak istiyor. Kılıçdaroğlu yerel seçimlere kadar değişim taleplerini önleyip yerel seçimlere gidebilir ama yerel seçimlerde en azından İYİ Parti ile ittifak yapamazsa çok daha kötü bir hezimetle evine dönebilir.

Akşener ne yapacak?

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Kurultay konuşması ittifakın dağıldığını gösteriyor. Ancak Akşener, açık bir şekilde ittifakın dağıldığını, yerel seçimlerde hiçbir partiyle ittifak yapmayıp, kendi adaylarıyla seçime gireceklerini söylemedi. Yerel seçimlere fazla olmasa da bir süre daha var.  Kurultay konuşması biraz da partililerin gönlüne ruhuna hitap etti. Akşener de en başından beri Cumhurbaşkanı Adayının Kemal Kılıçdaroğlu olmasını istemiyordu. Bunu bir çok kez açık bir şekilde olmasa da ifade etti. Fakat partisi için de masadan kalkmasıyla büyük bir oy kaybına neden olan adayın belirlendiği Altılı Masa toplantısını hala unutmadığını düşünüyorum.

Akşener ve İYİ Parti, kendilerini daha iyi ifade etmek, gerçek güçlerini görebilmek için yerel seçimlere tek başına girebilir. Öte yandan iktidarın kaybettiği büyükşehirleri geri kazanma, iktidarını güçlendirme ve muhalefeti oldukça etkisiz hale getirme olasılıklarını düşünerek CHP ile tekrar ittifak yapabilir. Partide ilk olasılık daha ağır basıyor. Süreci takip edip göreceğiz.

“Tüm bunları neden yazdın? Biz de zaten biliyoruz” diyebilirsiniz. Amacım, Denizli'de yerel seçimler için hedefleri olan siyasilere ufak hatırlatmalar yapmak, hesaplarını şimdiden yapıp kararlarına katkı vermek.

Hepinizin Kurban Bayramı'nı kutluyor, nice mutlu bayramlar diliyorum.

 

Diğer Yazılar