HEPİMİZDE BİRAZ OTİZM BELİRTİSİ VAR

Otizmli birini düşündüğünüzde aklınıza ne geliyor?

Doğuştan gelen özel bir yetenek olağan üstü bir hafıza mühendislik ve matematikte gelişmiş yetenekleri, ayrıntılara fazla odaklanan biri, benzersiz üstün yetenek ve becerilere sahip biri…

Tabi bunların yanında davranış bozuklukları kendi halinde olma isteği, rutinlerinin olması, takıntılı davranışlar… Peki bu olumsuzluklardan hangimizde yok ki? Hepimizde biraz belirtisi yok mu? Otizm spektrum bozukluğunun geniş yelpazesinde hepimiz bir yerlere uyuyoruz sanki.

Hayatımızı kolaylaştırmak adına planladığımız rutinler, sevdiğimiz bir üründen vazgeçememe, marka bağımlılığı, takıntılarımız, olumsuz davranışlarımız, konuşmama isteği, dinleyememe, kendimizi ifade edememe… Daha bir sürü sayabilirim.

Otizm salgını ile ilgili tüm olumsuz hikâyelere rağmen onların bize kattığı teknik, yetenek ve beceri alanındaki ahenk ve eşsiz yeteneklerinin farkında olsak ve bunları avantaja çevirebilmek toplum olarak bizi daha ileriye taşımaz mı? Bu beceriler ve yetenekler fazlasıyla saygıyı hak ediyor.

Ayrıca yapılan araştırmalar yıllarca otizm teşhisi konmamış çok sayıda insan olduğunu gösteriyor. Otizm bir bozukluk olarak değil bu belirtiler bizi biz yapan unsurlardır. Yani sanat ve matematik akademik beceriler ve hafızadaki odaklanma olarak değerlendirirsek bize büyük avantaj katar. Ve bu durum toplumsal olarak kabul görmenin ötesinde toplumu ileriye taşıyan köklü değişiklikler sunar.

Otizm spektrum bozukluğuna sahip bir çok insan olağan üstü hafıza becerilerine, bir çok mekanik sisteme uyum sağlama, ayrıntıları görme tat ve koku alanlarında yüksek algıya sahiptir.

Ve bu becerilerin topluma dahil edilmesi bir çok sanatçı ressam aşçı yazar arkeolog akademisyen mühendis mimar bilim insanı gibi bireyleri hayatımıza dahil eder.

Şimdi otizm spektrum bozukluğuna farklı bir gözle bakıp bunu hayatımızda bir avantaja çevirebilir miyiz? Farklılıklarımız bizi biz yapan unsurlardır. Erken yaşta verilen uygun, doğru yöntem ve yoğun eğitimle bir çok çocuğu hayatımıza katabilmek ya da onların hayatına girebilmek dileğiyle…


 

Diğer Yazılar