BÖYLE TİPLERİ BAŞKAN YAPMAYIN

 

Son köşe yazımda "Bir belediye başkanı nasıl olmalı?" diye sormuştum. Bir kısmı zekice olsa da buradan yazamayacağım derecede argo çok sayıda cevap aldım. Cevap veren kimi okurlarımın bu curcunaya kızgın olduğu ortada. "Çalmasın yeter" yazanınız da oldu, dürüst olsun, vicdanlı olsun, insan olsun vb. diyen de. Bunlara katılmamak elde değil. Ama bu özellikler komşunuzda da olsun istersiniz. 

Bence belediye başkanının en temel karakteristik özelliği yöneticilik yapabilecek erdemlere sahip olabilmesidir. Belediyeyi, işi sorumluluk alanındaki insanlara hizmet etmek olan bir şirket gibi düşünürsek, onun başına bir lider değil yönetici koymalıyız. Ekip çalışmasına uygun, insan ilişkileri yüksek, demokrasiye inanan, güven veren bir yönetici. Saygının oturduğu koltuktan değil, gösterdiği performanstan geleceğini bilen, belediyede yürürken çalışanların zorla ayağa kalkmasını beklemeyen bir yönetici... 

Günümüz belediyelerinde bırakın belediye başkanını, yardımcıları bile girdikleri ortamlarda bir tedirginlik, bir telaş oluşsun istiyor. Bunu yapmayanı gözleriyle taciz ediyor, birim müdürü vasıtasıyla uyartıyor. 5 yıl sonra koltuk gittiğinde, mecburi saygı da bitiyor haliyle.

Ekibi iyi olmayan hiçbir belediye başkanı tek başına bir şey yapamaz. Ve bir ekip ancak yöneticisi kadar iyi olabilir. Yani; iyi yönetici eşittir iyi ekip. 

Sonuç olarak, mevcut belediye başkanlarından belediye personeliyle arası iyi olmayanı, başkan adaylarından ise çalışanlarının sevmediği kişileri, sırf partizanlık uğruna seçmeyin. Siz bakmayın sokakta dağıttıkları sahte gülücüklere, takındıkları minnoş tavırlara. Yanında çalışanlar turnusol kağıdıdır, onlara sorun.

Diğer Yazılar