ÇAVUŞOĞLU’NUN İŞİ ZOR

Seçimlerin üstünden neredeyse 3 hafta geçti. Yeni seçilen belediye başkanları da yaklaşık 2 haftadır görevlerinin başında.

Denizli’de son günlerde en çok konuşulan konu ise şüphesiz 13 yılın ardından görevine veda eden Osman Zolan’ın yerine seçilen Bülent Nuri Çavuşoğlu.

Çavuşoğlu daha adaylık sürecinde, Büyükşehir’de yolsuzluk ve hırsızlık yapıldığı iddialarını gündeme taşımış ve isimler vererek hesap soracağını söylemişti. Göreve geldiğinde de aynı tutumunu bu defa evraklar eşliğinde sürdürdü.

Çavuşoğlu’nun evraklar ışığındaki iddialarına göre, belediyeye doğrudan temin yöntemiyle alınan hizmet ve mallar birkaç şirket üzerinde yoğunlaşıyor. Yıllar boyunca ihaleler de aynı yöntemle birkaç firma üstünden yürütülmüş. Çavuşoğlu’nun bir diğer iddiası ise Beltaş’a bağlı kuruluşların elde ettiği gelirlerin büyük kısmı, kayıt altına alınmamış. Çavuşoğlu bu kayıp paraların da birkaç kişinin cebine girdiği düşüncesinde.

Denizli’de yaşayan her vatandaş gibi benim de Sayın Başkan’dan beklentim, halkın tek kuruşu çalındıysa bunun hesabını sormasıdır.

Hesabını sorsun ki, yarın kendisinden de hesap sorulmasından korkmadığını göstersin.

Hesabını sorsun ki, kimse yaptığının yanına kâr kalmayacağını bilsin.

Gelelim yazımın başlığına; Evet Çavuşoğlu’nun gerçekten işi zor. Ödenmeyi bekleyen devasa borç yükü bir yana, bir de üst perdeden verdiği seçim vaatleri var. En kritik vaadi ise şüphesiz su parasını yüzde 50 indireceği.

Bana göre tam olarak planlanmadan, araştırılmadan verilen bu vaad, Çavuşoğlu’nun görev süresi boyunca başının belası olacak.Keza belediyenin en büyük gelir kalemleri arasında yer alan su parasının yarı yarıya indirilmesi, muhtemelen pek çok mali sorunları beraberinde getirecek. Anladığım kadarıyla bu mali sorunların şiddetini düşürmek için de harcama kalemlerini azaltacak. Bunu da kiralık araçları belediye binası önünde sergileyip firmalara geri iade edeceğini belirterek gösterdi.

Önümüzde Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin Çavuşoğlu idaresinde geçireceği 5 yıl var. Umarım bu süre zarfında Çavuşoğlu, eleştirdiği Zolan’ın hatalarına düşmez, heyecanlı kadrosunun da bu hatalara düşmesine izin vermez.    

 

Diğer Yazılar